2. el araç satışında yeni dönem: Resmi Gazete'de yayımlandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından duyurulan, "Şirketler, galeriler 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları araçları satamayacak" düzenlemesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ekonomi 16.08.2022, 11:02
2. el araç satışında yeni dönem: Resmi Gazete'de yayımlandı

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre araç satışı için düzenlenen uygulamayı açıklamış, "Şirketler, galeriler 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları araçları satamayacak" demişti.

Resmi Gazete'de yer alan yönetmelik değişiminde, "İkinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe 1/7/2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamaz. Bakanlık, bu tarihi altı aya kadar uzatmaya yetkilidir." denildi. 

Bu karar ile birlikte sıfır araç alan şirketler, galeriler, rentacar’lar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getirildi. 

Yorumlar (0)
23
açık