AB''den teknoloji devleri aleyhine girişim

AB''den teknoloji devleri aleyhine girişim Avrupa Birliği; Apple, Facebook ve Google gibi teknoloji devlerini hedef alan bir yasa paketi hazırladı.  Söz konusu şirketler, belirlenen rekabet kurallarını ihlal ettikleri veya kullanıcılarını korumadıkları takdirde ağır cezalar ödeyecek.

Ekonomi 16.12.2020, 09:12 16.12.2020, 09:12
AB''den teknoloji devleri aleyhine girişim

Avrupa Komisyonu ve İngiltere; Apple, Facebook, Google ve Amazon gibi teknoloji devlerini zorlayabilecek bir tasarı paketi açıkladı.

Avrupa Birliği'nin (AB) uzun süredir beklenen bu düzenlemesi, teknoloji devlerinin AB piyasasındaki hakimiyetini dizginlemeyi hedefliyor.

Söz konusu şirketler, AB ve İngiltere'nin ortaya koyduğu kurallara uymadıkları takdirde, yıllık küresel gelirlerinin yüzde 10'una varan para cezaları ödeme, hatta ciddi oranda hisse satmaya zorlanma gibi risklerle karşı karşıya kalacaklar.

PAKETİN İÇERİĞİ

Tasarı yasalaşırsa, büyük teknoloji şirketleri, kullanıcıların önceden yüklenmiş yazılım ve uygulamaları kaldırmalarına engel olamayacak ya da işletme statüsündeki kullanıcıların bilgilerini onlarla rekabet etmek için kullanamayacak.

Bu düzenleme ayrıca internet platformlarını yasa dışı, yanıltıcı ya da rahatsız edici içerikler konusunda daha fazla sorumluluk almaya zorlayacak. Şirketler; reklamlar, arama motoru önceliklendirmesi ve tavsiyelere dair algoritmaların nasıl çalıştığı konusunda da daha şeffaf olmak zorunda kalacak.


 

Yorumlar (0)
23
açık