Bloomberg: Türk lirası eriyor 

Türkiye’nin ekonomi gündemi dünya basınında geniş yer bulmaya devam ediyor. Bloomberg’de yayınlanan haberde, “Para politikasının son 20 yılın en hızlı enflasyon hızını frenleyemeyecek kadar gevşek kalması nedeniyle Türk lirası ABD doları karşısında beş ayın en düşük seviyesine geriledi” şeklinde kaydedildi. 

Ekonomi 24.05.2022, 20:00 24.05.2022, 14:39
Bloomberg: Türk lirası eriyor 

Politikacılar, geçen yıl serbest düşüşe geçtikten sonra para biriminin daha fazla düşmesini önlemek için dövize bağlı bir tasarruf programı ve arka kapı müdahalesi başlattığında bile kayıplar geldi. Lira, Kasım ortasında dolar başına 10'un altındayken, 20 Aralık'ta tüm zamanların en düşük seviyesi olan 18.3'e geriledi.

DÖVİZ REZERVLERİ DİBİ GÖRDÜ

Sarmal enerji maliyetlerinin ortasında genişleyen cari hesap açığı da para birimi üzerinde baskı oluşturuyor ve ülkenin döviz rezervlerini kurutuyor. Rezervlerdeki döviz, 13 Mayıs haftasında, bu yılın en büyük düşüşü olan 4.8 milyar dolar azaldı. Londra'daki TD Securities portföy stratejisi başkanı Cristian Maggio, 20 Mayıs'ta müşterilerine verdiği bir notta, rezervlerdeki düşüşün "yoğunlaşan ters rüzgarlar arasında lirayı sabit tutmanın artan zorluklarına işaret ettiğini" belirtti. (Bloomberg) 

Yorumlar (0)
26
açık