Borcunu borçla kapatan esnaf icralarla iflasa sürükleniyor

Borcunu borçla kapatan esnaf icralarla iflasa sürükleniyor Pandemi süreci ile birlikte daha da zorlaşan ve kepenk kapatmak durumunda kalan esnaf, aldığı kredileri ödeyebilmek için yine kredi çekmek durumunda kalıyor. Borcunu borçla ödeyen esnafa gelen icralar da iflasa doğru götürüyor...

Ekonomi 07.12.2020, 07:01 07.12.2020, 07:01
Borcunu borçla kapatan esnaf icralarla iflasa sürükleniyor

Corona virüs pandemisi ile birlikte iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf zor durumda. Kepenk kapatan esnaf şimdi de icralarla boğuşmakta ve eğer çare bulunmazsa iflasa doğru sürüklenmekte.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken

İCRALAR ESNAFIN KARA LİSTEYE DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi sürecinde binlerce esnafımız icra memurlarıyla karşılaştı. Tüm icralar yine en azından pandemi süreci bitene kadar durdurulmalı. Kazancı olmayan esnafımızın bir de icra geldiğinde ayakta durma şansı kalmıyor. Bu icralar esnafımızın kara listeye düşmesine neden oluyor. Kredi almakta zorlanan esnafımızın yeniden kara listeye girmesinin mutlaka önüne geçilmeli” diye konuştu.

BORCU BORÇLA KAPATIYORLAR

Palandöken, şöyle devam etti: “Köprü, otoyol geçiş ücretleri, mal alınan şirkete olan borçlar, kira borçları, kredi borçları, şahıs borçları gibi tüm konularda gelebilen icra işlemleri esnafın bu dönemde tamamen batmasına neden oluyor. Esnaf zaten mart ayından bu yana hep borcunu borçla kapattığı için zor günler geçiriyor. Özellikle genelge ile işyeri kapatılan esnafın bu dönemde zaten bir kazancı yokken, çektiği kredileri ödeyemezken icraya verilen borcunu da ödeyecek gücü yok. Piyasalardaki dengeler esnafın tamamen batmasına neden olacak şekilde mallarını haczetmekle düzelmez.”

Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ilk gününde, etrafında ikamet edenlere hizmet etmek amacıyla kepenklerini açan esnaf, müşterisiz zaman geçirdi.

 

Yorumlar (0)
18
açık