''Bu gidişle virüsten ölmeyen emekliler de açlıktan ölecek''

''Bu gidişle virüsten ölmeyen emekliler de açlıktan ölecek'' CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, emekli maaşlarının en az ''asgari ücret'' seviyesine artırılması için Meclis''e kanun teklifi verdi. Ağbaba emeklilerin ekonomik durumunu ''Bu gidişle virüsten ölmeyen emekliler de açlıktan ölecek'' sözleriyle anlattı...

Ekonomi 03.01.2021, 22:32 03.01.2021, 22:32
''Bu gidişle virüsten ölmeyen emekliler de açlıktan ölecek''

Emekli maaşlarıyla ilgili hazırladığı kanun teklifini TBMM'ye sunan CHP'li Veli Ağbaba amacının en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine sabitlenmesi olarak açıkladı.


Ağbaba şunları kaydetti:

*Bir yandan Covid-19 yüksek risk grubunda olmaları, bir yandan da düşük gelirleri nedeniyle en kırılgan toplumsal gruplardan birini emekliler oluşturmaktadır. Hastalığa yakalanmamak için dengeli beslenmeleri gereken belli yaş grubundaki insanlar, gelir düşüklüğü nedeniyle dengeli beslenmeyi bırakın açlıkla mücadele edecek durumdadır. 

*Evden çıkmayın denilen yaşlıların bu gidişle evden sadece ölüsü çıkacak.

"EN AZ ASGARİ ÜCRETE EŞİTLEYECEK BİR ZAM DÜŞÜNÜLMELİ"

*Bakalım emekli aylıklarına ne kadar zam yapacaklar. En az asgari ücrete eşitleyecek bir zam düşünülmeli. Emekli aylıklarına geçen yıl yapılan zam, enflasyondaki hızlı yükselişi karşılamadığı gibi eriyip neredeyse yok olma seviyesine gelmiştir.

*TÜİK'in madde sepetine göre mercimeğin fiyatı yüzde 59, yumurtanın fiyatı yüzde 76, ayçiçek yağının fiyatı yüzde 34, kuru fasulyenin fiyatı yüzde 35, makarnanın fiyatında yüzde 19 artmış. Gıda fiyatları böyle artarken enflasyonu pinpon topundan hesaplıyorlar. Hepimizle dalga geçiyorlar.

Yorumlar (0)
18
açık