Doğalgaz kullanımı kışa göre değişiklik gösterebilir

BOTAŞ, doğalgaz kullanımına ilişkin “Depolar yaz dönemlerinde doldurulup kış dönemlerinde ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir." açıklamalarında bulundu.

Ekonomi 25.01.2022, 10:01 25.01.2022, 12:45
Doğalgaz kullanımı kışa göre değişiklik gösterebilir

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’den doğalgaz depolarının beklenenden daha az dolu olduğu iddialarına ilişkin, mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki  talebini karşılamak adına  depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılıyor bilgisi paylaşıldı.

AZAMİ SEVİYEDE KULLANILIYOR 

Botaş sosyal medyada yer alan iddialara “Türkiye yaz aylarında gaz fiyatları yükselince depolardaki gazı bitirdi” şeklinde yanıt verdi. 

Botaş açıklamasında şunları belirtti:

“Türkiye’nin yaz dönemi doğalgaz talebi uzun dönemli doğal gaz alım ve satım anlaşmalarımıza bağlı boru ve LNG arz kaynaklarından sağlanmaktadır. Yaz döneminde doğalgaz depolama tesislerimizde depolama yapılmakta olup her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamalarımız kapsamında depolama tesislerimizde azami miktarda doğalgaz depolanmıştır. İhtiyaç duyulan günlerde doğalgaz depolarından gaz kullanımı yapılmaktadır.”

BORCUMUZ YOK

Açıklamada ayrıca, doğalgaz tedarikindeki aksamada borç nedeniyle kesintiler olduğu iddiaları da yalanlanarak, İran dahil hiçbir ülkeye borç bulunmadığı bildirildi.

Yorumlar (0)
17
açık