Dolar 15.80 TL'yi aşarken Nebati: Ekonomimiz bir büyüme ortaya koyuyor

Doların 15,80 lirayı aşarken Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, “Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor ve daha da önemlisi bunu gerçekleştirirken organik ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor” dedi.

Ekonomi 17.05.2022, 12:15 17.05.2022, 13:38
Dolar 15.80 TL'yi aşarken Nebati: Ekonomimiz bir büyüme ortaya koyuyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Katılım Bankaları Birliği 21. Olağan Genel Kurulu'nda açıklama yaptı.

Dolar 15,80 lirayı aşarken konuşan Nebati, “Ekonomimiz sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor” dedi.


Dolar, 15.80 TL'yi aştı

Enflasyona ilişkin konuşan Nebati, dünyadan örnekler vererek şöyle konuştu:

“Tüm dünya, son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya. Örneğin; İspanya’da üretici fiyat artışları bir buçuk yıl içinde yıllık bazda negatif seviyelerden yüzde 40’ın üzerine ulaşmış vaziyette.

Mevcut küresel olumsuzluklara rağmen ülkemiz büyümeye devam ediyor. Öncü göstergeler bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli büyüme eğiliminin sürdüğünü gösteriyor.

‘REKOR KIRDIK…’

İhracatta her ay yeni rekorlara imza atıyoruz. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 23,4 milyar dolarlık ihracat ile tüm zamanların aylık ihracat rekorunu kırdık. Bu ayda enerji hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda!

‘EKONOMİMİZ BÜYÜYOR…’

Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor ve daha da önemlisi bunu gerçekleştirirken organik ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor.

Önümüzdeki dönemde fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis ederek halkımızın alım gücünü eskisinin de üzerine çıkartmak konusunda kararlıyız!

Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için, devlet-millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar (0)
26
açık