En hızlı büyüyen 100 şirket belli oldu  

En hızlı büyüyen 100 şirket belli oldu   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (TOBB ETÜ) katkılarıyla düzenlenen TOBB Türkiye 100 Ödül Töreni''nde Türkiye''nin 2016-2018 dönemindeki satış geliri artış hızı sıralamasına göre en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi kamuoyuna ilan edildi.

Ekonomi 25.12.2020, 11:54 25.12.2020, 11:54
En hızlı büyüyen 100 şirket belli oldu  

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (TOBB ETÜ) katkılarıyla düzenlenen TOBB Türkiye 100 Ödül Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Törende, Türkiye'nin 2016-2018 dönemindeki satış geliri artış hızı sıralamasına göre en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi kamuoyuna ilan edildi. Webinar üzerinden gerçekleştirilen toplantıya, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan’da katılım sağladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmasında, Avrupa Birliği (AB) ile Birleşik Krallık arasındaki sürecin tamamlanmasını yakinen takip ettiklerini belirterek, "En kısa sürede Birleşik Krallık ile imzalayacağımız anlaşmayı kamuoyu ile paylaşmayı umuyoruz" dedi. Bakan Pekcan, büyüme performansları ile dikkati çeken şirketlerin ödüllendirildiği bu etkinliği, şirketlerin ulusal ve uluslararası kamuoyunda daha da görünür hale gelmelerine katkı sağlaması bakımından oldukça değerli bulduğunu ifade etti.

TÜRKİYE GENÇ VE DİNAMİK BİR ÜLKE

Türkiye'nin genç ve dinamik bir ülke olduğunu dile getiren Pekcan, hızlı büyüme, kalkınma ve dünyanın en üst gelir grubundaki ülkeler arasına girme hedefleri çerçevesinde daha fazla katma değer üretmek, daha fazla ihracat yapmak bilinciyle çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Pekcan, son yıllarda ticaret savaşları ve yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgınının dünya ekonomileri üzerindeki etkisine dikkati çekerek, salgının küresel ekonomide hem arz hem de talep yönlü bir şok yarattığını belirtti. Pekcan, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra görülen en ciddi küresel ekonomik daralmanın yaşandığını ve bunun etkisinin devam ettiğini vurguladı. Bugün itibarıyla ABD’deki yönetim değişikliğinin, ABD’nin küresel ticarete ilişkin politika tercihlerinde bir değişikliği beraberinde getirebileceğini kaydeden Pekcan, "Özellikle yeni bir transatlantik işbirliği yaklaşımı görebiliriz" dedi.

ŞİRKETLERİN CİRO ARTIŞ HIZI DİKKATE ALINDI

Türkiye 100 listesi hazırlanırken, başvuran şirketlerin son 2 yıl, yani 2016-2018 arası ciro artış hızının dikkate alındığını, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin, bu dönemdeki ortalama büyümesinin, yüzde 511 olduğunu açıklayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu çok çarpıcı bir rakam. Çünkü Türkiye’deki milli gelir artışının 12 kat üzerinde bir performans gösterdiler. Yine aynı süre içinde, çalışan başı üretimlerini, yani verimliliklerini ise, ortalama yüzde 221 artırdılar. 2018 yılında her bir şirket ortalama, 79 milyon TL’lik satış yaptı. Yine her biri ortalama 111 kişiye istihdam sağladı. 2016-2018 döneminde Türkiye 100 şirketlerinin istihdamı yüzde 86 arttı. Türkiye 100 şirketlerinin yüzde 63’ü ihracat yapıyor. Tam 67 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Böylesine büyük başarılar gösteren ve Türkiye 100’e girmeye hak kazanan şirketlerimizle iftihar ediyor, hepsini yürekten kutluyorum” diye konuştu.

YENİLİKÇİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞİRKETLER

Buradaki şirketlerin, hem genç, hem yenilikçi, hem de sürdürülebilir şirketler olduğuna vurgu yapan TOBB Başkanı, Türkiye 100 şirketlerinin yaş ortalamasının yaklaşık 13 yıl olduğunu söyledi. 2020’deki Türkiye 100 listesine giren şirketlerden 24’ünün, geçen yıl da Türkiye 100 listesinde yer aldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

“Türkiye 100 şirketleri herkesin bildiği işleri, çok farklı bir anlayışla yapıyorlar. Dijital teknolojiyi çok iyi kullanıyorlar. Çalışanların eğitimine ayırdığı kaynağı masraf olarak görmüyor, buna büyük önem veriyorlar. Yüksek bir çevre bilinciyle ‘sıfır atık’ anlayışıyla çalışıyorlar. Burada çok önemli iki nokta daha var. Türkiye 100 listesinin bölgesel dağılımı da oldukça dikkat çekici. Listede 3 büyük şehir dışında, 25 şehrimizden şirketler var. Anadolu’nun yükselişi, burada da açık bir şekilde görülüyor. Sektörler açısından da yine ilginç bir dağılım var. Listede bilişimden, telekoma, inşaattan, lojistiğe, gıdadan, tekstile, plastikten, makineye kadar, çok sayıda farklı sektörden şirketler bulunuyor. Bu çeşitlilik aslında, ülkemizde her sektörde fırsatlar olduğunun; doğru iş modeliyle her sektörde başarının yakalanabileceğinin, en güzel ispatı. Türkiye 100 şirketleriyle ilgili analizlerin olduğu kitapçığa, tören sonunda web sitemizden erişebileceksiniz.”

TÜRKİYE 100’ÜN ÖNEMİ NEDİR?

Türkiye 100’ü 3 nedenle çok önemsediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Birincisi şu; biliyorsunuz bizim kültürümüzde güzel bir söz var: ‘Marifet iltifata tabidir.’ İşte iltifatı en çok hak edenler, bu ülkenin zenginleşmesinde öncü rol üstlenen, vergi ödeyen, üreten, ihracat yapan ve istihdam sağlayan, girişimcilerimiz. Hele ki, böyle bir dönemde, büyük başarılar elde eden şirketleri, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini takdir etmek, onlara teşekkür etmek istiyoruz. İkinci olarak; iyi yönetilen, geleceği parlak olan bu şirketlerin, önünün daha fazla açılmasını, daha fazla büyümelerini istiyoruz. İşte bunun için, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini herkese tanıtıyoruz. Bu işe önem vermemizin üçüncü nedeni de bu çağda zenginleşmenin, kalkınmanın anahtarı girişimcilik. Bizim de daha fazla girişimciye ihtiyacımız var. Türkiye 100 programına başvurmuş, ancak ilk 100 arasına girememiş şirketlerimize de seslenmek istiyorum; sizler 2016-2018 dönemindeki ortalama yüzde 98 büyüdünüz. Bu başarılarından dolayı bu şirketlerimizi de tebrik ediyorum. Listeye giremedim diye asla üzülmeyin, gelecek yılın programını yakın zamanda duyuracağız. Oraya mutlaka başvurun” diye konuştu.

100 ŞİRKET SIRALAMASINDA İLK ONA GİREN FİRMALAR

Gintek İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş. (Ankara). FS Dış Ticaret Ltd. Şti. (İstanbul). Profen Savunma Ve Güvenlik Teknolojileri Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (Ankara). Ravago Chemıcals Turkey Kimyasal Hammaddeler Satış Ve Paz. A.Ş. (İstanbul). SBS Bilimsel Bio Çözümler Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (İstanbul). TİS Teknolojik İzolatör Sistemleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (Ankara). - Form Mimarlık Mühendislik Hizmetleri Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. (Antalya). Olmetsan Metal İnşaat Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. (Kocaeli). Desird Tasarım Arge Uyg. Elek. Destek İth. İhr. San. Tic. Ltd Şti (Antalya). Dinamik Röntgen Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. (Ankara).

Yorumlar (0)
25
açık