Enerji Bakanı''ndan çok önemli altın açıklaması

Enerji Bakanı''ndan çok önemli altın açıklaması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye''nin geçen yıl 42 ton altın ürettiğini, şu anda yatırım hazırlığında olan 20 projenin önümüzdeki yıllar içinde devreye girmesiyle altın üretiminin 100 tona çıkacağını duyurdu.

Ekonomi 07.01.2021, 15:34 07.01.2021, 15:34
Enerji Bakanı''ndan çok önemli altın açıklaması

Bakan Fatih Dönmez, Altın Madencileri Derneği temsilcileriyle buluştu.

Bakan Türkiye'de altın üretiminin hacim kazanmaya 2001 yılında başladığını ve o yıl 1.4 ton olduğunu, Türkiye'nin 20 yılda toplam 382 ton altın ürettiğini söyledi.

Lokal yatırımcıların tasarruflarını saklamak için kullandığı başlıca yatırım araçlarından olan altının ithalatı bu nedenle geçen yıl gibi ekonomide dalgalanmanın yüksek olduğu yıllarda keskin artışlar gösterebiliyor. 

Geçmiş yıllarda ortalama yıllık 10 milyar dolar altın ithal eden Türkiye sadece geçen yıl 26.6 milyar dolar altın ithal etti. Geçen yılki altın ithalatı bir
önceki yılın yaklaşık iki katına çıktı.

Şu anda Türkiye'de yerli ve yabancı sermayenin işlettiği 18 altın madeninde üretim yapıldığını söyleyen Dönmez, 20 yeni altın madeni projesinin de üretim için "gün saydığını" belirtti.

Dönmez, "Bu projelerin de devreye girmesiyle altın üretimimizi 100 tona çıkaracağız. Hedefimiz altın ihtiyacımızı önce yerli kaynaklardan sağlamak, altın kaynaklı cari açığı önemli ölçüde azaltmak, bu alandaki istihdamı artırmak" dedi.
 

Yorumlar (0)
27
açık