İkinci el ayakkabı satışı patladı

CHP'li Gürer, hayat pahalılığı ve yüksek enflasyonun ayakkabı satışlarını da olumsuz etkilediğini belirterek, “Alım gücü daralan vatandaş ya ikinci el ayakkabı alıyor ya da eski ayakkabılarını tamir ettirip yeniden giyiyor.Bayramlarda  çocuklara ayakkabı almak gelenekti” dedi. 

Ekonomi 30.04.2022, 16:43 30.04.2022, 11:14
İkinci el ayakkabı satışı patladı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Altunhisar ilçesinde esnaf ziyareti sırasında girdiği bir ayakkabı tamiri dükkanında karşılaştığı manzara, ülkemizdeki bozuk ekonomik tablonun hangi aşamaya geldiğini de gözler önüne serdi. 

Ayakkabı tamircisi Mustafa Aktaş, geçen yıllarda 3-4 ayda bir kez ikinci el ayakkabı satarken, bugün haftada 30-40 ikinci el ayakkabı satmaya başladığını söyledi. Mustafa Aktaş, ayakkabılarını tamire getirenlerin sayısında da çok yüksek miktarda artış olduğunu belirtti. 

YENİ AYAKKABI ALAMIYOR, ESKİLERİ TAMİR ETTİRİYOR 

Ekonomik sorunların vatandaşın yeni ayakkabı alma şansını da zora soktuğuna değinen ayakkabı tamircisi Mustafa Aktaş, “1982 yılından bu yana ayakkabı tamir işi yapıyorum. Askerlikte de ayakkabı tamir ettim. Bu yılki kadar ayakkabı tamiri yapıldığını hatırlamıyorum. Vatandaş yırtılan ayakkabısını 10 liraya tamir ettirip 3-4 ay daha giyiyor. Yeni ayakkabı almaya kalksa en az 150 lira ödeyecek. O nedenle vatandaşlar eskiye dönüş yaptı ve ayakkabılarını tamir ettirmeye başladı” dedi.

İKİNCİ EL AYAKKABI SATIŞLARI DA PATLADI 

Ayakkabı tamir ettirenler kadar, ikinci el ayakkabı alanların sayısında da ciddi bir artış olduğuna işaret eden Mustafa Aktaş, “Geçen yıllarda 3-4 ayda sadece bir kez ikinci el ayakkabı satardım. Şimdi haftada 30-40 adet ikinci el ayakkabı satıyorum. Günde 6-7 adet ikinci el ayakkabı sattığım oluyor” diyerek ülkemizde hayat pahalılığının hangi aşamalara geldiğini de resmetti. 

CHP'li Gürer ise vatandaşın ekonomik durumun Vatandaşın alım gücünü daralttığını belirtip, “Uzağa gitmeye gerek yok, ayakkabı tamir dükkanında gördüğünüz manzara durumu özetliyor. Bu manzara ülkemizde ekonomik sıkıntının hangi boyutlara ulaştığının da net bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
22
açık