İkinci el otomobilde fiyat düşüşü yaşanmayacak

İkinci el otomobilde soygun devam ediyor! Geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı hem sıfır, hem de ikinci el otomobil fiyatları artmıştı. İşin garip yanı ise üreticilerin liste fiyatından sıfır otomobil almak neredeyse imkansız bir hale gelmişti.

Ekonomi 01.09.2021, 07:43 01.09.2021, 07:52
İkinci el otomobilde fiyat düşüşü yaşanmayacak

Galericiler ve al-satçı olarak tabir ettiğimiz kitle sıfır otomobilleri liste fiyatlarından toplayarak 20.000 – 30.000 TL üzerine satıyordu. Nitekim bu durum 2021’de de devam ediyor.

Malum pandemi sürecinde otomobil üretimi iyiden iyiye düşmüştü. Hal böyle olunca Türkiye’ye gelen sıfır otomobiller de al-satçı ve galericiler tarafından toplandı. Bu durumun üretim bandının eskiye dönmesiyle ortadan kalkacağı düşünülmüştü.

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANMAYACAK

Üretim bandı normale dönmeye başlasa da ucuz otomobillere olan ilgi devam ediyor. Bu duruma son örnek ise Peugeot’un yeni 208 modeli. Bu modelin ülkemiz şartlarına nazaran uygun bir fiyatla satışa sunulması, dikkatleri 208’in üzerine çekti.

Kısa bir süre önce Türkiye’ye gelen 208’ler daha gelmeden tükendi. Nitekim bayide otomobiller tükenince bazı 2. el sitelerinde 20.000 – 30.000 TL üzeri fiyatlara satılmaya başladı. Aslında bu tarz fırsatçılara aman vermemek için bu otomobillerden uzak durmak gerekiyor.

Elbette yine de tercih kullanıcıların. İşin ilginç yanı ise otomobili alanların da genelde binmek için değil, satmak için alıyor oluşları.

Yorumlar (0)
19
açık