İmalatta daralma devam ediyor

Türkiye imalat sanayii satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ağustosta 47.4'e yükselmesine karşılık sektördeki daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Ekonomi 01.09.2022, 12:47
İmalatta daralma devam ediyor

Üretimde daralma hafiflerken, istihdam artmaya devam etti. Girdi maliyetleri ve fabrika çıkış fiyatlarındaki artış ise gerilemeye devam etti ve sırasıyla 31 ayın ve 18 ayın en düşük seviyesini kaydetti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) için S&P Global tarafından derlenen imalat PMI, Temmuz'da 46.9 değerini almasının ardından ağustosta 47.4'e yükselerek sektörün altıncı ayda da daralmaya devam ettiğini gösterdi. PMI'da 50'nin altında kalan değerler daralmaya işaret ediyor.

YENİ SİPARİŞLER KESKİN HIZLA DARALDI

Yeni siparişler ağustosta bir önceki aya göre daha keskin hızla daraldı. Yeni siparişler koronavirüs salgınının sektöre hakim olduğu Mayıs 2020'den bu yana en keskin hızda daraldı. Üretim alt endeksi ağustosta 43.3'ten 45.9'a yükselirken, yeni siparişler alt endeksi 43.6'dan 42.8'e geriledi.

Talepte düşüş, fiyatlarda artış ve küresel ekonomide zayıflama görüldüğünü kaydeden katılımcılar, bu nedenle yeni ihracat siparişlerinin de azaldığını belirtirken, bazıları Avrupa'dan talebin azaldığına dikkat çekti.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi ağustosta 49.9'dan 48.5'e geriledi. Öte yandan istihdamda artış devam ederken, yeni işe alımlarda da artış üç ayın zirvesine yükseldi. Fiyat baskıları talep ve üretim hacmi üzerinde etkili olmaya devam etse de enflasyonun hafiflediğine dair işaretler arttı.

Hammadde, ulaşım ve enerji maliyetlerindeki artış, asgari ücretin yükselmesi ve TL'nin değer kaybı hem girdi maliyetleri hem de satış fiyatlarındaki artışa katkıda bulundu.

‘PİYASA KOŞULLARI ZORLAYICI’

PMI verilerini değerlendiren S&P Global Ekonomi Direktörü Andrew Harker, "Üretimindeki daralma ağustosta bir miktar hız kaybederken, yeni siparişlerin koronavirüs salgın hastalığının başlangıcından bu yana hızlı gerilemeyi kaydetmesiyle yeni siparişlerdeki trend daha dikkat çekici bir hal aldı. Piyasa koşulları, hem iç hem de ihracat piyasalarında görülen zayıflık nedeniyle açık şekilde zorlayıcı" dedi.

ÖNCÜ OLARAK KABUL EDİLİYOR

İstanbul'da enflasyon 1998'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İTO, ağustosta aylık enflasyonun yüzde 2.29, yıllık enflasyonun yüzde 99.91 olduğunu duyurdu. Bu rakam TÜİK enflasyonu için öncü olarak kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu