Memurlar en az yüzde 30 zam istiyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, memurların zam isteğini kamuoyuna açıkladı: En az yüzde 30.

Ekonomi 11.01.2021, 19:30 11.01.2021, 20:00
Memurlar en az yüzde 30 zam istiyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, TÜİK’in açıkladığı yüzde 14,6 oranı kabul etmedi. 

Gerçek enflasyonun yüzded 30 olduğunu savunan konfederasyon kamu emekçilerine yapılan yüzde 3 4,37 zam oranını eleştirdi. 

Birleşik Kamu-İş Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan sendikanın Genel Başkanı Mehmet Balık, memurun artan fiyatlar nedeniyle alım gücünün düştüğünü vurgulayarak, şunları söyledi:

*AKP iktidarının; ekonomik kriz ve pandemi salgınının ağır şartlarında asgari yaşam mücadelesi veren kamu emekçilerine, emeklilere ve işçilere acı reçete dayatmasını kabul etmiyoruz.  Açlık sınırının 3.146 lira yoksulluk sınırının 11.186 TL’yi aştığı bugünün koşullarında hiç kimsenin kamu emekçilerinin maaş artışlarında TÜİK vasıtası ile açıklanan sahte enflasyon rakamlarını reva görmeye hakkı yoktur. TÜİK, sepet oyunlarıyla enflasyonu eksik hesaplayarak, kötü ekonomi yönetiminin yol açtığı yüksek enflasyonu gizleyerek bütün faturayı kamu çalışanlarına ödetmektedir. Halkın; çarşıda, pazarda karşı karşıya kaldığı gerçek enflasyon yüzde 30 civarındadır.

‘VERGİ DİLİMİ DÜŞÜRÜLMELİ’

*AKP iktidarı ve TÜİK, enflasyonu gizleyen anlayışını ve sahte verilerle açıklanan oranları terk etmelidir. Kamu çalışanlarımızın kayıpları telafi edilmeli,  toplu sözleşme masası yeniden kurulmalı ve memurlarımıza ek zam verilmelidir. Kamu emekçilerinin sadece satın alma gücünün korunabilmesi için maaşlarına en az yüzde 30 oranında zam yapılmalıdır. Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı yüzde 7,37 olarak ilan edildiği anlayışı terk edilmeli memurun aldığı yüzde 3 oranlı sefalet aldatmacasında vazgeçilmelidir.  Emekçilerin;  temel ekonomik sorunları arasında yer alan işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı, yoksulluk, yüksek borçluluk gibi sorunlara kalıcı çözümler için kamucu politikalara dönülmelidir. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Vergi dilimleri 15’ten yüzde 10 düşürülmelidir ve sabit tutulmalıdır.


 

Yorumlar (0)
23
açık