Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yüzde 14 politika faizini 5'inci kez sabit tuttu.

Ekonomi 26.05.2022, 14:00 26.05.2022, 14:33
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Kur kriziyle birlikte enflasyon endişeleri artarken TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), yüzde 14 olan politika faizini sabit tuttu.

Nisanda yüzde 70’e ulaşan resmi enflasyonunun daha da yükselmesinin beklenmesine ve sene başında 13,35 olan dolar/TL’nin bugün 16,46’ya kadar yükselmesine rağmen kurul, üst üste beşince toplantıda da pas geçmiş oldu.

Kararın açıklanmasının hemen öncesinde 16,38 seviyesinde olan dolar/TL, karar sonrasında hafif artış gösterdi.

Metinde “Küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir” ifadesi yer aldı.

EKONOMİSTLERDEN 'FAİZ' TEPKİSİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını 5'inci kez sabit turması ekonomistlerden tepkiyle karşılandı. Ekonomist Mahfi Eğilmez, "TCMB istikrarı seçti: Faiz düşük kalacak, kur yükselecek, cari açık fazlaya dönüşecek, yerli üretici ithalattan vazgeçip imalata dönecek, maliyetler ve enflasyon düşecek. Buraya kadar açık da niye döviz satıp kuru düşük tutmaya çalışıyorlar o kısmı anlaşılamıyor" dedi.

Murat Muratoğlu ise "Kısaca Para Politikası Kurulu faiz kararı, İnadım inat, dolar iki kanat..." sözlriyle tepki gösterdi.

Atilla yeşilada, "CMB faiz değiştirmedi, zaten değiştirse ne yazar? Seçimlere en fazla 1 yıl kala, 5000 puan faiz artırımı mı ilan edecekti?  Artık orto-doks olmak için çok geç, hokko-boz olmaya devam" ifadelerini kullandı.

DOLARDAN İLK TEPKİ

Faiz kararı öncesi 19.39 seviyelerinde seyreden dolar, 16.35 seviyesine geriledi. Şu sıralarda 16.38 liradan işlem görüyor. Ekonomist Mahfi Eğilmez bu duruma "Buraya kadar açık da niye döviz satıp kuru düşük tutmaya çalışıyorlar o kısmı anlaşılamıyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Yorumlar (0)
21
açık