TÜİK''in ''asgari ücret önerisi'' düşük kaldı! Tepkiler çoğaldı...

TÜİK''in ''asgari ücret önerisi''ne tepki Açlık sınırının 3 bin TL''yi geçtiği Türkiye''de asgari ücret görüşmeleri devam ederken TÜİK''ten yapılan öneride ise 2 bin 792 TL olması gerektiği belirtilmişti. Asgari ücretin TÜİK''in verdiği önerilere yakın çıkmasıyla beklentilerden düşük olması nedeniyle tepkiler de artmaya başladı. Birçok kuruluş ve sendika gibi vatandaş da kabul etmiyor.

Ekonomi 23.12.2020, 07:42 23.12.2020, 07:42
TÜİK''in ''asgari ücret önerisi'' düşük kaldı! Tepkiler çoğaldı...

4 Aralık'ta başlayan ve dün 3. toplantısı gerçekleştirilen asgari ücret görüşmelerinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gelecek yıl geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yapılan 3. toplantıda beklenen rakamları komisyona sundu. 

Buna göre TÜİK, ağır işlerde çalışan bekâr bir işçi için asgari geçim tutarını 2 bin 792.10, orta nitelikteki işlerde çalışan bekâr bir işçi için 2 bin 507.70, hafif nitelikteki işlerde çalışan bekâr bir işçi için de 2 bin 339.10 TL olarak belirledi.

TÜİK’in hesabına göre, ağır işkolunda yüzde 19.78, orta işkolunda yüzde 20.17, hafif işkolunda yüzde 20.53 artış oldu.

Hükümetin de gelecek hafta yapılacak toplantıda işverenle birlikte 2 bin 700 TL ile 2 bin 800 TL arasında bir rakam açıklaması bekleniyor. Asgari ücretin 2 bin 800 TL olacağı yorumları da yapılıyor.

Türk-İş ise bu rakamı kabul etmiyor. Çünkü Türk-İş’in son araştırmasına göre, bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyeti tutarı 3 bin 74 TL. Bu nedenle işçi, işveren ve hükümetin 5’er üyeyle temsil edildiği 15 kişilik komisyonda kararın hükümet ve işverenlerin anlaşması ile çıkması bekleniyor. Bu yılki toplantıdan oybirliğiyle karar çıkması ise çok zor. İşveren temsilcisi TİSK ise TÜİK’in böyle bir hesaplama yapmasına baştan beri karşı çıkıyor.

TÜİK böyle bir hesaplama yapacaksa komisyonun bir anlamı olmayacağını savunuyor. Ancak görüşmeler sonunda işverenlere verilen asgari ücret desteğinin artırılması, böylece TİSK’in de yeni rakamı kabul etmesi bekleniyor.

TİSK önceki toplantılarda da “olağanüstü şartlar taşıyan bu dönemde, asgari ücret desteğinin tüm işletmeleri kapsayacak şekilde ve özellikle toplu iş sözleşmeli işyerlerinde artırılarak devam ettirilmesinin hayati nitelikte olduğunu” dile getirmişti.

Toplantı sonunda Türkİş’ten yapılan yazılı açıklamada da TÜİK’in rakamına tepki gösterildi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, kasım ayına ait bu rakamların, ülke gerçeklerini kesinlikle yansıtmadığına işaret eden Türk-İş, şunları kaydetti:

“Aralık ayı ve gelecek yıl enflasyon verisi göz önünde alındığında, bu rakamların daha da düşük kalacağı ortada. TÜİK’in açıkladığı rakamın sadece bekâr bir işçi için geçerli olduğuna dikkati çekeriz. Mevcutta aylık 2 bin 324 lira olan asgari ücretle geçinilmediğini işverenler de hükümet de gayet iyi biliyor. Görüşmelerin başından beri dile getirdiğimiz insan onuruna yakışır bir ücret. Bunu savunmaya devam ediyoruz. TÜİK’in bugün açıkladığı rakamlar, maalesef çalışanların beklentilerinin altında kaldı.”

Yorumlar (0)
23
açık