Tütün üreticileri için verilen önergeye AK Parti'den ret, Meclis’te gerginlik yaşandı 

1 Temmuz’da yürürlüğe giren tütün satışına yetki belgesi zorunluluğuna karşı üreticiler protestolarını sürdürürken, CHP'nin sunduğu araştırma önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere'nin konu hakkında AK Partililere sert çıktı ve kürsüyü terk etmedi konuşmasının ardından verilen arada CHP ve AK Partili milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı.

Ekonomi 08.07.2021, 08:32 08.07.2021, 09:05
Tütün üreticileri için verilen önergeye AK Parti'den ret, Meclis’te gerginlik yaşandı 

“ULUSLARARASI TEKELLER KAZANDI”

Reddedilen önerge için CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Yüz binlerce ailenin tek geçim kaynağı yerli tütüne avantaj sağlayacak ve üreticiyi koruyacak yasal çalışmaların yapılması amacıyla komisyon kurulması talebimiz AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi! Uluslararası tekeller kazandı, tütün üreticileri iktidar eliyle yine cezalandırıldı” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM İSTEYEN CHP’Lİ VEKİL KÜRSÜYÜ TERK ETMEDİ

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere de genel kurulda yaptığı konuşmada, “Bu insanları sokağa döken, sizin beceriksizliğiniz, zulüm yasanızdır” dedi.

Abdurrahman Tutdere konu hakkında yaptığı uzun konuşmada, “Üreticiler şu anda diken üstünde. İnsanlar ekmeği için bu Parlamentoda gelecek kararı bekliyor. O insanların sesini duymak zorundasınız. İktidar olan AK Parti duymak zorunda. Bu insanların talebinin üstünü kapatamazsınız. Birtakım istinatlarla, iftiralarla bu haklı mücadeleyi gerçekten gölgeleyemezsiniz” ifadelerini kullandı.

KONUŞMASINA MÜDAHALE ETTİ

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, “Başkanım, kürsüyü işgal ediyor” diyerek Tutdere'nin konuşmasına müdahale etti. Tutdere, “Çözüm bekliyoruz, çözüm. Bugün bu torbayı getirin, hep beraber bu zülüm yasasını bir erteleyelim, sonra oturalım, bunun taraflarıyla beraber konuşalım, birlikte bir çözüm bulalım, çözüm. Siz çözümsüzlüğü dayatıyorsunuz. Hapis cezası getirmekle çözümsüzlüğü dayatıyorsunuz. Bunu kabul etmiyoruz. Bunu kabul etmiyoruz, bunu reddediyoruz Başkanım. Türkiye Büyük Millet Meclisi milletin Meclisiyse bu sorunu çözmek zorunda, bu sorunu çözmek zorunda. İlla Adıyaman’da, Malatya’da milletin eline kelepçe vurup cezaevine mi atsınlar? Siz onu mu bekliyorsunuz? “ diyerek konuşmasında devam etti.

Meclis Başkanı Tutdere’yi, “Son kez ikaz ediyorum. Evet, hassasiyetiniz anlıyoruz ama diğer siyasi parti gruplarını da bir dinleyelim, lütfen” diyerek konuşmasını bitirmek için uyardı.

Tutdere konuşmasını bitirmeyip kürsüyü terk etmeyince Meclis Başkanı devreye girerek birleşime 10 dakika ara verdiğini söyledi.

VERİLEN ARA SIRASINDA GERGİNLİK 

Verilen ara sırasında, Tutdere, kürsüde kalmaya devam etti. CHP’li bazı milletvekilleri de Tutdere'ye destek verdi. Bu sırada AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginlik milletvekillerinin cep telefonu kamerasına yansıdı.

MHP, CHP’NİN ÖNERGESİNİ REDDETSE DE DÜZENLEME TALEP EDİYOR

Öte yandan MHP grubu da tütün yasasıyla ilgili düzenleme talep edenler arasında yer alıyor. MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu önceki gün TBMM'de yaptığı konuşmasında, “Çiftçilerimiz devletimizden Tütün Yasası’yla ilgili düzenlemeyi tekrar gözden geçirmesini ve bu konuda bölge halkıyla istişare yapılmasını ve çiftçilerimizin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini çiftçilerimiz adına talep etmekteyiz” demişti.

Yorumlar (0)
26
açık