Vahim tablo açıklaması: 17 bin milyoner kaçtı, Türkiye en fazla servet kaçırılan ülke durumunda

Milyonerler kaçıyor! Türkiye, en fazla servet kaçırılan ülke durumunda TBMM Bütçe görüşmeleri devam ederken CHP Genel Başkan Yardımcısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu, AK Parti''nin son günlerde üzerinde durduğu ''ekonomi, hukuk ve demokrasi'' hukuku hakkında konuştu. Ekonomide güven sorununun olduğuna değinen Kuşoğlu, son 3 yılda 17 bin 100 hesabın yurt dışına çıktığını söyledi.

Ekonomi 10.12.2020, 08:19 10.12.2020, 08:19
Vahim tablo açıklaması: 17 bin milyoner kaçtı, Türkiye en fazla servet kaçırılan ülke durumunda

CHP Ankara Milletvekili Kuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşülen 2021 yılı bütçesinin geneli üzerinde partisinin görüşlerini açıkladı.

Bülent Kuşoğlu

ÖZELLİKLE EKONOMİ VURGUSUNDA BULUNDU

Özellikle adalet ve ekonomi konularında en önemli sorunun güvensizlik olduğunu belirten Kuşoğlu, “Kim güven duymuyor, güven duymayan kim? Bir, kendi vatandaşımız, kendi yatırımcımız. İki, yabancı yatırımcılar, güven duymuyorlar. Bir milyar dolarınız olsa şu anda yatırım yapar mısınız bu ülkede? Belki yapmak istersiniz, ülkenizi seviyorsunuz, ama kendinizi de garantiye almak istersiniz. Birisinin bir ihbarı nedeniyle, küçük bir ihbar nedeniyle malınıza mülkünüze el konabilir, terörist, FETÖ'cü, bilmem neci, yatırımınız yarım kalabilir. Onun için bir milyar dolarınızın yarısını belki yurt dışına götürürsünüz, ondan sonra yatırım yaparsınız belki” dedi.

3 YILDA 17 BİN KİŞİ YURT DIŞINA ÇIKMIŞ

Wealth Fund tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2016 yılından 2019'a kadar, Türkiye'den bir milyon dolar ve üzeri meblağda 17 bin 100 hesabın yurt dışına çıktığını aktaran Kuşoğlu, “17 bin 100 hesap 1 milyon dolar ve üzeri yani 1 milyon dolar en az, 10 milyon, 20 milyon, 50 milyon, 100 milyon dolar da olabilir, hesaplar yurt dışına çıkarılmış. Hep ilk sırada olan ülke Türkiye. Dünyada nüfusuna göre en fazla yurt dışına servet kaçırılan ülke Türkiye şu anda. Türkiye, on yıl önce, Orta Doğu ülkeleri arasında en iyi servete sahipken, millî geliri en önde olan ülkeyken şimdi 4'üncü sıraya düşmüş. En fazla servet kaçırılan ülke durumunda Türkiye” diye konuştu.

200 MİLYAR DOLAR YURT DIŞINDA

CHP'li Kuşoğlu, şunları söyledi: 

“Şimdi, ben diyorum ki: Türklerin yurt dışında en az 200 milyar doları var. ‘Nasıl’ diyeceksiniz. Bakın, biraz önce söylediğim bu raporda 17 bin 100 hesabın, 1 milyon dolar ve üzeri hesabın yurtdışına kaçırıldığından bahsediyor. Ortalama 10 milyon dolar olsa 170 milyar dolar yapar. Sayın Maliye Bakanı, 2013'te ve 2015'te Sayın Mehmet Şimşek açıklamıştı, iki ayrı açıklaması var 2013 ve 2015'te. ‘Yurt dışında Türklerin en az 130 milyar doları var’ demişti. Diğer merkez bankalarıyla yaptığı iş birliği sonucu bu rakamı bulmuş. En az o tarihte 130 milyar dolar vardı, o tarihten beri para gelmedi gitti. En az 300 milyar dolar yapıyor, ben 300 milyar dolar demiyorum, 100'ünü atıyorum, 200 milyar dolar en azından yurt dışında Türklerin serveti var. 800 milyar dolarlık bir gayrisafi yurt içi hasılaya sahip olan ülkede bu çok önemli ve çok vahim bir rakamdır, bunun üzerinde durulması lazım. Neden Türkler paralarını yurt dışına götürüyor? Bu güven sebebiyledir, bu çok önemli bir konu. En azından gayrisafi yurt içi hasılamızın dörtte biri yapıyor.”

 

Yorumlar (0)
21
açık