Yetkili isimden ilginç kripto para açıklaması: Bitcoin para değil takas yöntemi

Meksika'nın merkez bankası şefi yaptığı açıklamada, Bitcoin'in "gelişmiş" itibari paradan çok bir takas aracı gibi olduğunu söyleyerek, onu yüksek riskli bir yatırım ve zayıf bir değer deposu olarak nitelendirdi.

Ekonomi 10.09.2021, 09:49 10.09.2021, 09:52
Yetkili isimden ilginç kripto para açıklaması: Bitcoin para değil takas yöntemi

Meksika Merkez Bankası Başkanı Alejandro Diaz de Leon'un yorumları, Meksika'nın dijital para birimini günlük kullanım için yasal hale getirmede El Salvador'u takip etmeyeceğini gösteriyor.

‘’GÜVENLİ DEĞİL’’

Diaz de Leon, "Bir mal veya hizmet karşılığında kim bitcoin aldığında bu işlemin takasa daha çok benzediğine inanıyoruz çünkü o kişi bir malı bir malla değiş tokuş ediyor. Bitcoin, bildiğimiz paradan çok değerli metallerin bir boyutu gibi" dedi. Yetkili isim ayrıca, bir kripto para biriminin para olarak kabul edilebilmesi için güvenilir bir ödeme yöntemi olması gerektiğini savundu. Bitcoin'in de değerini koruması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Diaz de Leon, kripto para birimlerinin değerinin inişli çıkışlı olduğuna dikkat çekerek, "İnsanlar satın alma güçlerinin, maaşlarının bir günden diğerine yüzde 10 artmasını veya düşmesini istemeyecek. Satın alma gücü için bu oynaklığı istemiyorsunuz. Bu anlamda, bu iyi bir değer güvencesi değil" dedi.

(Reuters)

Yorumlar (0)
26
açık