Sosyal medya hesapları üzerinden piyasalara ilişkin analizler yapan Altın ve Para Piyasası Uzmanı Selçuk Geçer, yeni yayınladığı Youtube videosunda 'stagflasyon'a dikkat çekti. Geçer, 'Fırtına yaklaşıyor' diyerek altın ve dolar yatırımcısını ciddi ciddi uyardı. İşte Geçer'in piyasalara yönelik değerlendirmeleri.

DOLAR İÇİN KORKUTAN UYARI!

Doların uzun zamandır 14 seviyesinde sabit kalması yatırımcıyı da tedirgin etmeye başladı. Doların yükselip yükselmeyeceğini merak eden yatırımcı uzman görüşlerine yöneldi. Doların ne olacağı merak konusu uyandırmaya devam ederken, Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer ise korkutan bir yorumda bulundu. Geçer, Türkiye'nin krizin dibine gittiğinin altını çizerek stagflasyon uyarısında bulundu. "Az uyuyup çok uyanık kalacağız" diyen Geçer şunları kaydetti:

"Bir fırtına yaklaşıyor. Bazen 'güneşi görüyoruz' derken yeni bir haberle krizin daha dibine gittiğimizi görüyoruz. Sadece Türkiye kaynaklı değil bu. Dünyadan da iyi haberler gelmiyor. Altın yüksek fiyatlarını korumaya devam ediyor. Peki bütün bunlar rağmen dolar neden yükselmiyor? Dolar sabit kalmıyor aslında. Bugünler az uyuyacağız. Çok uzun uyanık kalacağız."

'DOLAR ŞU AN 20 TL'NİN ÜZERİNDE'

"Fırtınaya neden yaklaşıyoruz?" sorusunu ayrıntılı olarak yanıtlayan Geçer, "Çünkü beklentiler Türkiye'de de bozuluyor. Döviz beklentileri yıl sonuna göre yükseliyor. Bunlar iyi beklentiler. Türkiye'deki fiyatlara bakınca aslında doların 20 liranın üzerine çıktığını gösteriyor. Yüzde 50'lik bir artış gözüküyor. Bunu dolara göre ayarladığımızda yüzde 40'lık fark var. Dövizin üzerine koyduğumuzda 20 liralık bir fiyatlama olduğunu görüyoruz" dedi.

STAGFLASYON GELİYOR

Türkiye'nin büyüme oranlarını değerlendiren Geçer, yıl sonunda yüksek bir enflasyonla karşı karşıya kalacağımızı iddia etti. Yıl sonu beklentisinin yüzde 46'ları bulacağını söyleyen Geçer, "Benim beklentim 2 katlanmış enflasyon olması yönünde. 2022 yılının sonunda büyüme yüz 3,4 ten 3,2'ye düşmüş noktada. Türkiye'de stagflasyon gözlemleniyor" diye konuştu.

FED KARARI SONRASI DÖVİZİN KAÇIŞI BAŞLAYACAK

Amerika Merkez Bankası'nın (FED) 75 baz puan faiz artırımı sonrası Geçer, "Bu da Amerika'ya döviz kaçışı. Dolar, euro altının Amerika'ya kaçması demek. Dolar endeksi 100 üzerine çıkacak" dedi.

'MAZOT NEYSE DÖVİZDE O SEVİYEYE GELECEK'

Yatırım konusunda ise uyarıda bulunan Geçer, "Para kazanma derdi ile yatırım yapmayın. Kesinlikle dövizle borçlanmayın. Çünkü Türkiye'de ekonomi yönetimine ilişkin bir ufuk çizgisi göremiyorum. Bir şeyin fiyatı aşırı yükselirse o şeyden uzak durun. Geçen sene yanıldım diyenler var. Bu ülkede mazot 28 liraysa anlayın ki dövizde oraya gidecek" dedi.