Ekşi Sözlük’e Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yaklaşık 10 gün önce erişim engeli getirilmişti. Konuya ilişkin Ekşi Sözlük’ün sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, “Bilgi sahibi değiliz, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz” denilmişti.

Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut, Ekşi Sözlük’e getirilen erişim engeli hakkında "BTK’nın erişimi engelleme yetkisi 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesiyle sonradan eklenmiştir. O maddeye dayanarak BTK herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın erişim engelleme kararı verebiliyor ama kanuna göre bu erişim engelleme kararının belirli bir içeriğe dayalı olması ve sitenin tamamını içermemesi gerekiyor. Bize kararı söylemediler ama bizim anladığımız kararın 8/A maddesine dayalı olduğu. Karar da sitenin tamamına ilişkin. Biz de kararın hangi içerikle alakalı olduğunu göremediğimiz için herhangi bir itirazda bulunamıyoruz ancak karar mahkemeye gittiğinde itirazda bulunabileceğiz" demişti.

Haberi Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut, Twitter’dan duyurdu: “Ekşi @sozluk erişim engeli kararı an itibariyle mahkeme tarafından kaldırıldı. Geçmiş olsun!”

Apple iOS 16.4 güncellemesini yayınladı Apple iOS 16.4 güncellemesini yayınladı