Türkiye 14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan seçimlerle birlikte önemli bir eşikten geçerken ekonomik olarak intihara itilen emekçiler için 1 Mayıs’ın anlamı oldukça farklı.

Financial Times'tan dikkat çeken seçim yorumu Financial Times'tan dikkat çeken seçim yorumu

'EMEKÇİLERİ KORUYACAK TEDBİRLER ALINMIYOR'

BirGün'den Dilan Esen'in haberine göre, sermayenin yanında iktidara karşı da mücadele eden emekçilerin sendikalarından temsilciler yaşananları özetliyor:

Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen: Emekliler hiç olmadığı kadar derin yoksulluk içinde. Bu pahalılık karşısında emeklileri koruyacak ekonomik tedbirler alınmıyor. Emekliler de bu zor hayattan kurtulmak için örgütleniyorlar. Derin yoksulluğun kader olmadığını, neoliberal kapitalist sistem ve onun taşıyıcılarının bir tercihi olduğunu görüyorlar. Alanlara “Sendika hakkımız engellenemez” pankartları ile çıkacağız. Hiçbir emekli açlık sınırının altında maaş almasın istiyoruz.

'1 MAYIS ÜLKENİN KADERİNİ TAYİN EDECEK'

Haber-Sen Genel Başkanı İbrahim Damatoğlu: Ülkemizde özellikle son yıllarda pandemi ve sonrası ekonomik krizin yarattığı yoksulluğa mahkûm edildik. Bu krizden de en çok etkilenenlerin başında kamu emekçileri gelmektedir. Yandaş sarı sendikalar da kamu emekçilerinin ekonomik ve sosyal hak kayıplarının baş aktörü olmuşlardır. Yaşayacağımız 1 Mayıs hem ülkenin kaderini tayin edecek seçimler hem de dayanışma açısından çok önemlidir.

'AK PARTİ İKTİDARI İŞÇİNİN AÇIK DÜŞMANI'

Selüloz İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Aykut Günel: Emekçiler ekonomik olarak nefes alabilecek durumda değiller. AK Parti sermaye için dikensiz gül bahçesi yaratabilmek adına işçi sınıfının her kazanımını “kuşa çevirdi”. AK Parti iktidarı işçi sınıfının açık düşmanlarından biridir. 14 Mayıs’ta Türkiye bu anlamda da çok önemli bir seçime gitmektedir. 1 Mayıs 2023’ün işçi sınıfı açısından kritik bir dönemeç olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

'BASKILARA RAĞMEN UMUDU BÜYÜTÜYORUZ'

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu: Yasaklara, baskılara rağmen umudu büyütüyoruz. Bu yasakçı düzene son vereceğimizi ve bu seneki kutlamaların Taksim dışında son kez olacağını kararlılıkla ifade ediyoruz. Ezilen, sömürülen, horlanan, yok sayılan milyonlar 1 Mayıs alanlarında taleplerimiz ve umutlarımız için omuz omuza olacağız adalet için, demokrasi için, barış için mücadele eden işçiler, emekçiler, gençler, kadınlar seslerini 1 Mayıs alanlarında buluşturacak. Çünkü daha çok dayanışmaya ihtiyaç var.

'YENİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN AYDINLIĞA KOŞUYORUZ'

BES Genel Başkanı Bahadır Bedircioğlu: Sabrımız tükendi. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz. Bu düzen ya değişecek ya değişecek. Bu karanlığı işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar, gençler, Aleviler, farklılıkları, cinsel yönelimleri ret edilenler, kölelik şartlarında yaşayan göçmenler, sizler, bizler yırtıp atacağız. Yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz.

'KURTULUŞUN KENDİ ELİMİZDE OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin: Ülkedeki emekçilerin yoksul halkın ücretlerinin günden güne eridiği, alım gücünün zayıfladığı, güvencesizliğe mahkûm edildiğimiz, aldığımız ücretlerin sadece kira ve faturalara yettiği bir süreçte bizler insanca yaşamak istiyoruz. Nihai kurtuluş bu ülkenin emekçilerinin. Yoksulların ezilenlerin birliği ile sağlanacağını biliyoruz, kurtuluşun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz.

'GAZETECİLERDE GÜVENCE VE ÖZGÜRLÜK TALEPLERİNİ HAYKIRACAK'

Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş: Biz basın işçilerinin de talepleri ile sokaklarda olduğu taleplerini haykıracağı bir gün olacak. Basın özgürlüğünün yok edildiği bir ülkede gazetecilere ayrıca düşük ücretle çalıştırıldığı, güvencesiz ve sendikasız çalışmanın dayatıldığı bir ortamda 1 Mayıs alanında olacağız. Gazetecilerde güvence ve özgürlük taleplerini haykıracak.