AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, ekonomiye ilişkin torba teklifle ilgili basın toplantısında konuştu. Güler açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız yapıyorlar. Oransal artışlar, bütçe imkanları bunları bir bütün olarak değerlendirmemiz lazım. Hepsi masada değerlendiriliyordu ortaya çıkan net durum olmadığı için buradan herhangi bir şeyi söyleme imkanım yok.

Emekli zammı için bakanlıklarda çalışmalar devam ediyor. Netleştiğinde komisyon ya da Genel Kurulda teklife eklenecek. Kısa çalışma ödeneği devam ediyor. 

Bakan Işıkhan açıkladı! Çalışma saatleri düşürülecek mi? Bakan Işıkhan açıkladı! Çalışma saatleri düşürülecek mi?

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILACAK MI?

2025 yılı 31 Aralık ve Cumhurbaşkanımıza uzatma yetkisi veriliyor. Şu ana kadar uygulamadan 650 bin kişinin yararlandığı baz alındığında istihdamın korunması adına önemli bir çalışmaydı süresi bittiği için süreyi uzatmış oluyoruz.

Yarın Meclis’imizde iç tüzük 59’uncu madde kapsamında Dışişleri Bakanımızın ve Milli Savunma Bakanı’mızın pençe kilit harekatı bölgesine sızma girişimi olarak Genel Kurul’umuzu bilgilendirme durumu söz konusu olacak. Yarınki gündemimiz bu şekilde. Daha sonraki günlerde de Somali Aden Körfezi’ndeki asker gönderme tezkeresi ile beraber Meclis çalışmalarımızın gündemi bu şekilde devam edecek."

EMEKLİ ZAMMINDA BEKLENTİLER NELER?

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında şu ifadeleri kullandı:

Asgari ücrete yüzde 49 zam yapıldı. Memur ve memur emeklilerine yüzde 49.25 oranında zam yapıldı. SSK ve Bağkur emeklileri en az bu oran kadar artış bekliyor. Şu anda SSK ve Bağkur emeklilerinin almayı hak kazandığı 6 aylık enflasyon farkı yüzde 37.57. Burada 11.68’lik memur emeklisine refah payı artışı var.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bir dengelenme olacağından bahsetmişti. Temmuzda yapılacak zamda memur emeklilerinin SSK ve Bağkur emeklilerine göre yaklaşık 4-5 puan az sam alacağı ortada.

Ben yüzde 49.25’lik artışın hem SSK ve Bağkur emeklilerine hem de memur emeklilerine yapılacağını düşünüyorum."