8-14 Aralık tarihleri arasında ABD merkezli müzayede şirketi Sotheby's tarafından satışa sunulacak olan adalar, Endonezya'nın doğusundaki "Mercan Üçgeni" bölgesinde bulunuyor. 

Endonezya yasalarına göre adaların Endonezyalı olmayanlara satışı yasak olduğu için, alıcılar, ülke genelinde eko-tatil köyü ve lüks konut mülkleri inşa etme haklarını elinde tutan devlete bağlı PT Leadership Islands Indonesia'nın (LII) hisseleri için teklif verecek. 

adalarını acik arttirma

‘SATIŞI SORUŞTURUN!’

Müzayede, gelişmenin yerel toplulukları kesebileceğini ve geniş deniz yaşamına ev sahipliği yapan yağmur ormanları, lagünler, göller ve mercan resifleri içeren ekosistemlerini tehdit edebileceğini söyleyen bazı çevreciler arasında endişelere yol açtı.

ada2

Ukraynalı bakan: Rusya, savaşın yıldönümünde büyük taarruza hazırlanıyor Ukraynalı bakan: Rusya, savaşın yıldönümünde büyük taarruza hazırlanıyor

Destructive Fishing Watch Endonezya'nın Ulusal Koordinatörü Mohamad Abdi Suhufan, Endonezya hükümetinden "tartışmaya neden olduğunu ve Endonezya halkının dikkatini çektiğini" söylediği satışı soruşturmasını istedi. Çevrenin korunması için planlanmış olmasına rağmen, adaların özel mülkiyetinin "yerel toplumu sosyal ve ekonomik olarak etkileyeceğini" söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER