Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, memur, memur emeklisi, SGK, BAĞ-KUR emeklilerinin enflasyon farkı oranı ile iş yerlerine özel kira artış oranlarını da belli oldu.

AĞUSTOS'TA ENFLASYON AYLIK YÜZDE 9,09 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

T24’de yer alan habere göre, SGK ve BAĞ-KUR emeklileri temmuz ayı için yüzde 9,49, ağustos ayı için de yüzde 9,09 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu.

Kontak kapattıracak artış: Akaryakıta dev zam yolda! Kontak kapattıracak artış: Akaryakıta dev zam yolda!

Böylece sadece 2 ayda alacakları zam oranı yüzde 19,44 oldu. Ancak bu zam ocaktaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak.

Memur ve memur emeklileri için 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde Ocak 2024 için yüzde 15 zam alacakları kesinleşti. Ağustos enflasyonunun yüzde 9,09 olarak gerçekleşmesinden dolayı memur ve memur emeklileri de şimdiden toplu sözleşmeden gelen zam oranının üstünde zammı hak etmiş oldu.

Memur ve memur emeklileri için de enflasyon oranlarının aylık olarak birikimli hesaplanması neticesinde zam Ocak ayında belli oluyor. Bunun için geriye kalan eylül, ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

İŞ YERLERİNE YAPILACAK KİRA ZAMLARI BELLİ OLDU

Ağustos ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte iş yerlerine yapılacak kira zammı oranı ise yüzde 56,28 olarak öne çıktı. Böylece kira kontrat süresi bu ay dolan işletme sahipleri kiralarına yüzde 56,28 oranında zam yaparak ödeme gerçekleştirecek. Geçtiğimiz ay zam oranı, yüzde 57.45 olmuştu.

Konutlarda kira artış oranı ise 2 Temmuz 2024'e kadar yüzde 25 olarak uygulanmaya devam edecek