10 Haber yazarı Erdal Sağlam, AK Parti içinden kulis bilgilerini aktardığı yazısında, Erdoğan'ın kabine değişikliğine gideceğini belirtti.

"GÖREVDEN AYRILACAĞI KONUŞULUYOR"

"Daha seçimlere bir ay ama seçimden sonra Bakanlar Kurulu’nda yapılacak değişiklikler şimdiden konuşulmaya başlandı. Bazı bakanların kendi istekleriyle, bazılarının ise başarısız görüldükleri için görevden ayrılacağı konuşuluyor" diyen Sağlam, "Üç-dört bakanın adı sık geçiyor" dedi.

Erdal Sağlam'ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

* Seçimlerden çıkacak sonucun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrası belirleyeceği tavırda, yapacağı tercihlerde önemli rol oynayacağı da konuşuluyor.

23 Nisan oturumuna katılmadı: Şeyh cenazesine katıldı 23 Nisan oturumuna katılmadı: Şeyh cenazesine katıldı

* Bazıları, başarısız sonuçlar çıkması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden mantık dışı ekonomi uygulamalarıyla bilinen, Albayrak-Nebati dönemi ekonomi politikalarına geri dönüş yapacağını söylüyor. Hatta bu yorumlar içinde, geri dönüşün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mehmet Şimşek’i görevinden almasına kadar gideceğini söyleyenler de var.

* Şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 yıl önceki ekonomi politikalarına dönüş yapacağını sanmıyorum. Dolayısıyla Mehmet Şimşek’i görevden alacağını, daha doğrusu bu riski göze alabileceğini, tahmin etmiyorum. Erdoğan, bence Mayıs seçimleri öncesi yeni bir ödemeler dengesi krizinin eşiğinden dönüldüğünü artık anlamış gözüküyor. O nedenle de eski
politikalara geri dönüşü anımsatacak görev değişiklikleri yapacağına, bu riski göze alacağına ihtimal vermiyorum.

* Ayrılacağına kesin gözüyle bakılan isimlerin başında Ticaret Bakanı Ömer Bolat geliyor. Bazı kulislere göre Bolat’ın özellikle ihracatçılardan etkilenerek, kurlar başta olmak üzere uygulamadaki sıkı para politikalarına direnç gösterdiği, hatta bazen ekonomi politikalarına ters söylem ve kararlarının olduğuna işaret ediliyor.

* Bunun yanında Ömer Bolat’ın bakanlığı nedeniyle kendi özel işlerini çok aksattığından yakındığını, bu nedenle ayrılmak istediğini söyleyenler de var. Hatta konuyu Cumhurbaşkanı’na iletip, affını istediği söylentileri de kulislerde dolaşıyor. Bakan Bolat’ın yanında, haklarında daha az konuşulsa da, Cumhurbaşkanı’nın başarısız gördüğü birkaç bakanın daha ismi geçiyor.