Geçtiğimiz haftalarda vizyona girdikten sonra en çok izlenen filmler arasında hızlıca yerini alan Barbie filmine karşı verilen tartışmalı kararda, Lübnan Kültür Bakanı Muhammed Murtaza’nın kararında, filmin "eşcinselliği ve cinsel dönüşümü teşvik ettiği" ve ailenin önemini azaltarak "inanç ve ahlak değerleriyle çeliştiği" tespit edildiği kaydedildi. 

LGBT’NİN GÜVENLİ SIĞINAĞIYDI

Murtaza’nın hamlesine dayanarak, İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi de buna karşılık, içişleri bakanlığına bağlı bir şekilde sansür kararları alan komiteden filmi incelemesini ve tavsiyesini vermesini istedi.

Lübnan, 2017'de ‘Pride Haftası’ düzenleyen ilk Arap ülkesiydi ve Ortadoğu'daki LGBT topluluğu için güvenli bir sığınak olarak görülüyordu. Ancak konu son zamanlarda daha keskin bir şekilde gündeme geldi ve gerilime yol açtı. Mevlevi geçen yıl Lübnan'da "cinsel sapkınlığı teşvik eden" etkinlikleri yasaklama kararı aldı.

MİLYAR DOLARI AŞTI

Margot Robbie ve Ryan Gosling'in Barbie ve Ken rollerinde oynadığı film, Mattel yapımı oyuncak bebeği gerçek dünyada bir maceraya gönderiyor. Film, 21 Temmuz'daki çıkışından bu yana dünya çapında gişe bilet satışlarında 1 milyar doları aştı.

SON DAKİKA! Karabağ'da mayın patladı: 2 Azerbaycan askeri şehit oldu SON DAKİKA! Karabağ'da mayın patladı: 2 Azerbaycan askeri şehit oldu

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER