14 Mayıs seçimlerini yakından takip eden ABD'de eski Ankara Büyükelçisi David Satterfield, VOA Türkçe'nin sorularını yanıtlayarak seçimler hakkında açıklamalarda bulundu. Satterfield, 1950'den bu yana “çağdaş Türkiye tarihindeki en belirleyici seçimin yapılacağı" değerlendirmesinde bulundu.

'TÜRKLERİN DEMOKRASAİ YAŞAMAYA HAKKI VAR'

Satterfield, "Türklerin tam ve eksiksiz gelişen bir demokraside yaşamayı hak ettiğine inanıyoruz" derken, "Bu seçimler Türkiye’nin ekonomik geleceğini ve Türk halkının refahını belirleyecek. Türkiye’nin hem bölgedeki hem de ötesindeki statüsünü ve bir NATO ortağı olarak konumunu da etkileyecek" şeklinde ifadelerde bulundu.

Fatih Erbakan'ın yine '6284'ü hedef aldı Fatih Erbakan'ın yine '6284'ü hedef aldı

Eski Ankara Büyükelçisi Satterfield, "Türkiye’de seçim süreçlerine ilişkin siyasi coşku ve katılım düzeyi, Avrupa standartlarına göre bile her zaman son derece yüksek olmuştur. Türkler ülkelerinin demokratik kurumlarına katılmak istiyorlar ve bunu son 10 yılda bu özgürlükleri, bu demokratik kurumları kısıtlamak ve çarpıtmak için aşamalı olarak atılan adımlara rağmen yapıyorlar. Önümüzdeki seçimlerin Türk halkının görüşlerini gerçekten yansıtan bir sonuç vereceğine gerçekten inanıyorum"

'ÖNEMLİ İSİMLER HAKSIZ YERE HAPSE ATILDI'

Eski ABD Büyükelçisi Satterfield'e "Özellikle seçimler bağlamında Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının durumunu nasıl görüyorsunuz?" sorusunu soran VOA Türkçe'ye şu şekilde cevap verdi:

"ABD hükümeti, Türkiye’de son 10 yılda ekonomi dahil kamusal yaşamın tüm alanlarında otoritenin merkezileşmesi yoluyla artan otoriterlikten duyduğu kaygıyı ifade etti. Kamusal hayata katılım, ifade özgürlüğü ve grupların örgütlenme kabiliyetleri üzerindeki kısıtlamalara ilişkin endişelerimizi dile getirdik. Önemli siyasi figürlerin haksız yere hapse atılmasından duyduğumuz endişeyi geçmişte başka ülkelerle birlikte paylaştık. Türklerin tam ve eksiksiz gelişen bir demokraside yaşamayı hak ettiğine inanıyoruz."

'TÜRKİYE, ABD'NİN SİYASİ ORTAĞI'

Satterfield, "Türkiye, ABD'nin hayati bir siyasi ortağı" diye konuşurken, "Hükümet ve cumhurbaşkanı değişirse S-400’ler ve Suriye meselelerinin çözüleceğini düşünüyor musunuz?" sorusuna şu şekilde cevap verdi:

"Açıkçası Suriye ve PKK konusundaki dış sorunlarla ilgili politikanın büyük ölçüde aynı kalacağını düşünüyorum. S-400 konusunda ise bir çözüm bulunabileceği konusunda kesinlikle umutluyuz ve bunun Türkiye’nin ulusal ihtiyaçlarını ve ABD ile NATO’nun gereksinimlerini karşılayacak şekilde yapılabileceği yollar var. Ancak bu konudaki kararı şimdiki hükümete ya da kurulacak yeni hükümete bırakıyorum. Bu konuda spekülasyon yapmak için biraz erken."