Finansal hizmetler güven endeksi temmuz ayında 9,2 puan arttı Finansal hizmetler güven endeksi temmuz ayında 9,2 puan arttı

Ekonomi kulislerinden sızan iddiaya göre her ay kiranın yüzde 20'si vergi olarak Maliye'ye gidecek.

Yeni vergi paketinde yer alan maddeye göre ev sahipleri yıllık kira vergisini artık her ay peşin ödemek zorunda kalabilir.

YÜZDE 80'İ EV SAHİBİNE GİDECEK

Sözcü gazetesinin haberine göre bankaya yatırılan kiranın yüzde 20’sinin vergi olarak kesildikten sonra kalanın ev sahibine aktarılacağı iddia ediliyor.

Kirada stopaj uygulamasına geçilmesiyle devletin ev sahiplerinden 40 milyar liralık kira vergisi tahsil edeceği hesaplanıyor.

Ev sahibi ve kiracılar uzun zamandır Maliye'nin radarında. Özellikle evinin değerini düşük gösteren, ya da aldığı kira gelirini az belirten ev sahipleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yakından izleniyor.

Hükümetin üzerinde çalıştığı yeni vergi düzenlemesinin detaylarında ev sahipleri ve kiracılarla ilgili düzenlemeler bulunuyor.

Paketle, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında artış öngörülürken meskenlerini kiraya verenlerin bu bedeli elden alması önlenecek.

ELDEN KİRA ÖDEMELERİNE CEZA VERİLECEK

Kiralık konut sahiplerinin kira bedellerini nakit olarak kabul etmesi yasaklanacak. Bu doğrultuda, elden kira ödemesi yapan kiracılara özel usulsüzlük cezası verilecek. Ancak, kiracı elden ödeme yaptığını yetkililere bildirirse ceza kesilmeyecek. Aynı uygulama iş yeri kiralamaları için de geçerli olacak.

Hazırlıkları devam eden paket kapsamında, Vergi Usul Kanunu'ndaki bazı kaçakçılık suçlarına verilen hapis cezalarının alt sınırının 5 yıla çıkarılması üzerine de çalışılıyor. Ayrıca, bu suçlar için etkin pişmanlık hükümlerinin kaldırılması planlanıyor.

Bunun yanı sıra, Bakanlığın bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen e-ticaret platformlarına uygulanan cezalar ile ödeme kaydedici cihazlar ve POS cihazlarıyla ilgili düzenlemelere uymayanlara kesilen özel usulsüzlük cezaları da artırılacak.