İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde ölümlü bir kazaya karıştıktan sonra oğluyla birlikte yurtdışına kaçan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur, ABD'de yakalandıktan sonra hakim karşısına çıkacak. Boston'daki John Joseph Moakley ABD Adalet Sarayı'nda yapılacak duruşmada, anne-oğulun Türkiye'ye iade edilene kadar tutuklu kalıp kalmayacaklarına karar verilecek. ABD Sulh Hakimi Donald Cabell, savcının Tok ve oğlunun kaçma şüphesi bulunduğunu belirtmesi üzerine tutuklama kararı vermişti.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Tok'un avukatı Brendan Kelley, müvekkilinin serbest bırakılması gerektiğini savunarak, Türk yasalarına göre ebeveyn tarafından işlenen suçların cezasız kalabileceğini ve bu durumun ABD-Türkiye anlaşması uyarınca iadeye uygun olmayabileceğini iddia etmişti. Kelley, "Müvekkilim, iade edilmesi bile mümkün olmayan bir şey için gözaltında tutuluyor" demişti.

Özel ve Dervişoğlu'ndan ortak açıklama: İttifak olacak mı? Özel ve Dervişoğlu'ndan ortak açıklama: İttifak olacak mı?

Duruşmanın bugün TSİ 18.00'de başlaması bekleniyor.

Eyüpsultan'da, 1 Mart tarihinde yazar Tok'un 16 yaşındaki oğlu Timur Cihantimur aracıyla seyir halindeyken, bir arıza nedeniyle yol kenarında park halinde bulunan ATV türü motosiklete çarpmış, kaza sonucu 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetmişti. Ayrıca dört kişinin de yaralandığı olayın ardından Tok, oğlunu yurtdışına kaçırmıştı.

Kaynak: Gazete Duvar