Emeklilikte Yaşa Takılanlar'da kademeli prim günleri aranacak. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar yaş dışındaki koşulları yerine getirerek emekli olabilecekler. Konuyla ilgili Prof. Aziz Çelik, "Ancak prim gün koşulu değişmiyor.

PRİM GÜN KOŞULU DEĞİŞMİYOR

EYT'liler 5000 değil yaklaşık (1996-1997 girişliler) 5750 ile 5975 gün prim koşuluna tabi olacak" dedi. 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar yaş dışındaki koşulları yerine getirerek emekli olabilecekler. Prim gün koşuluyla ilgili Prof. Aziz Çelik, dikkat diyerek sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.  Çelik: EYT kanun teklifi ile yaş koşulu kaldırılıyor.  Ancak prim gün koşulu değişmiyor. EYT'liler 5000 değil yaklaşık (1996-1997 girişliler) 5750 ile 5975 gün prim koşuluna tabi olacak."

EYT'DE AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞMA ŞARTI

EYT düzenlemesine ilişkin taslak metinde, emekli olup da aynı iş yerinde çalışmak isteyenlerle emekli olup başka işte çalışmak isteyenlere yönelik önemli bir madde yer aldı. NTV'nin haberine göre, metinde, EYT kapsamında emekli olanların 10 gün içinde aynı iş yerinde çalışmaya başlamaları halinde yüzde 5 oranında sosyal güvenlik destek primi indirimi hakkından yararlanması hükme bağlandı. Bu süreye geçirip aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlere indirim uygulanmayacak. Ayrıca, emekli olup aynı iş yerinde çalışmaya başlayanlardan başka iş yerine geçenler de bu indirimden ikinci kez yararlanamayacak. Yani 10 günlük süre içinde aynı iş yerinde çalışan, başka iş yerine geçerse indirim söz konusu olmayacak. Bu düzenlemeyle işverenlerin deneyimli elemanlarını, EYT nedeniyle yitirmesine engel olunmak istendiği belirtiliyor. 

CHP'den aday olan gazeteciler belli oldu CHP'den aday olan gazeteciler belli oldu