İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis ve siyasi yasak kararı dünya basınında büyük ses getirdi.

Sözcü'nün aktardığına göre, birçok gazete, İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü bir rakibi olduğuna dikkat çekerken İngiliz Financial Times gazetesinden çok dikkat çeken bir Erdoğan-İmamoğlu yorumu geldi.

Erdoğan ile İmamoğlu’nun siyasi yaşamlarını karşılaştıran gazete, iki ismin siyasi talihinin birbirine benzediğini yazdı. Haberde, “İmamoğlu’nun siyasi talihi bazen Erdoğan’ınkini andırıyor. Erdoğan 1994’te İstanbul belediye başkanı seçildikten sonra ülke genelinde tanınan bir isim oldu. Ardından 1998’de okuduğu bir şiirle halkı nefrete sevk etmekten suçlu bulundu, siyasetten men edilerek görevi bırakmak zorunda kaldı ve dört ay hapis yattı. Erdoğan’ın haksız yere mahkum edildiği algısı seçmenleri harekete geçirdi ve dört yıl sonraki seçimlerde Erdoğan’ın İslamcı köklere sahip partisi seçimi kolaylıkla kazandı” ifadeleri dikkat çekti.

Uzun süredir devam eden ekonomik krizin Erdoğan'a halk desteğini tarihin en düşük seviyelerine indirdiğini yazan Financial Times, “İmamoğlu, gelecek yıl yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın potansiyel rakibi olarak görülüyor” yorumunu yaptı.

‘MUHALEFETE BASKININ SON ADIMI’

Kahramanmaraş'taki depremin ardından Feyzi Bingöl'den açıklama: 100 tane Hiroşima bombasına karşılık geliyor Kahramanmaraş'taki depremin ardından Feyzi Bingöl'den açıklama: 100 tane Hiroşima bombasına karşılık geliyor

İngiliz Guardian gazetesi, İmamoğlu hakkında verilen kararın, seçimler öncesinde ana muhalefet partisine yönelik baskının artırılmasının son adımı olduğunu yazdı. Gazete, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aşağılamak suçundan hapis cezası ve siyasi yasak aldığını hatırlattı.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times da Erdoğan'ın Türkiye’yi otoriterliğe ittiği yorumunu yaptı. Gazete, “Neredeyse 20 yıldır ülkeyi yöneten Erdoğan, devletin geniş alanları üzerindeki nüfuzunu kendi iktidarını güçlendirip rakiplerini zayıflatmak için kullanarak Türkiye’yi daha fazla otoriterliğe itti” ifadelerini kullanırken bazı anketlere göre İmamoğlu'nun Erdoğan'dan daha popüler olduğunu da kaydetti.