Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Hakkari İl Başkanı Nazım Demir ile İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Ağbaba şu tespitlerde bulundu;

*Devlet çiftlik gibi yönetiliyor. Ekonomik buhran varken bunların tek gündemi dokunulmazlık. Bir siyasi partiye, HDP’ye oy veren herkese terörist diyorlar” sözleriyle iktidara tepki gösterdi. “7 yıl önce yaşanan olaylarla fezleke getirip dokunulmazlığı kaldırmaya çalışmak demokrasiyi katletmektir.

SİSİ VURGUSU

*10 yıldan beri yanlışlıkları ifade etmeye çalışıyoruz. Yandaş paçavra gazeteleriyle sesimizi az duyurmaya çalıştılar, ama gerçek değişmedi. Mısır’da darbe olduğunda açıkça kınadığımızı söyledik, ama hükümet Mısır ile ilişkilerini kopardı. Geçen gün, Mısır ile diplomatik ilişkileri başlattık diyor. 

*Sisi ile barışmak için elinden geleni yapıyor. Mısırla ilişkinin kopmasının bedelini Türkiye ödedi.

*‘Suriye’ye barış gelmelidir’ diyor, ‘kan akmamalıdır’ diyor. Günaydın! Türkiye’de bugün 4 milyon mülteci varsa, Suriye bugün bu haldeyse sebebi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Dün Emevi Cami’de namaz kılanlar bugün ‘Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılıyız’ diyor. Türkiye’ye verdiği zarar düşmanın verdiği zarardan daha fazla.

"FİTRE, ASGARİ ÜCRETTEN 534 LİRA FAZLA"

*Fitre rakamları açıklandı. 1 lira zam geldi. Türkiye’de zam gelmeyen tek şey fitre miktarı. Diyanet’i bile kendilerine benzetmişler. Asgari ücretten 534 lira daha fazla fitre açıklanmış durumda. Asgari ücretin az olduğunu kanıtlıyor. Asgari ücretin altında fitre belirleyen Diyanet İşleri Başkanlığına Allah akıl fikir versin. Türkiye’de birçok kesim yardıma muhtaç hale gelmiş durumda.

*Erzak satan esnaf erzağa muhtaç kalmış durumda. 11 milyon 200 bin işsiz var 5.8 milyon genç işsiz var. Her 5 gençten 3’ü işsiz. ‘Ev gençleri’ diye yeni bir tabir oluştu. Bir diğer yeni tabir: Çalışan emekli. Halkbank’ın Ziraat Bank’ın yönetim kurullarına bakın. Ömründe bankaya para yatırıp çekmek dışında bankayla hiçbir işi olmamış kişiler bugün yönetim kurulu üyesi. Mevlüt Uysal, Abdulkadir Aksu, Faruk Çelik gibi ne kadar AKP vekil eskisi varsa yönetim kurullarında ama Hakkari’de insanlar işsiz. Ahlaksızlık işte tam olarak budur.

"ERDOĞAN BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU"

*Erdoğan, milli güvenlik sorunudur ama aynı zamanda bir halk sağlığı sorunudur. Bir Sağlık Bakanı söylediği her şey yalan çıkıyor. ‘Evde kalın diyor sokağa çıkmayın’diyor ama kongrelerde cenazelerde lebalep boy gösteriyor. Fahrettin Koca, alacağın en büyük tedbir, Erdoğan’ı evde tutmaktır. Nerede AKP kongresi varsa orada renk kırmızıya dönüyor.

*AKP’nin ilk seçimde gitmesi gerekir. O zaman ülkeye huzur da barış da gelir. ‘Tasarruf yapın’ diyorlar, tasarrufu en çok israf yapanlar yapsın. Tasarrufu 1100 odalı Saray’da oturanlar, Ahlat’a Marmaris’e 600 milyon liraya saraya yapanlar yapsın. Ekonomik buhran var. Van’da Hakkari’de işsizler var. Büyük küçük ortağın gündemi ise dokunulmazlık. Biz HDP’ye oy verenlere terörist diyenleri şiddetle kınıyoruz. Yedi yıl önce yaşanan olaylardan fezleke getirip milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmak demokrasiye kurşun sıkmaktır. Biz bunu kabul etmeyeceğiz.
(ANKA)