Ipsos’un anketine göre, 30 Haziran’da birinci turu, 7 Temmuz’da ise ikinci turu gerçekleşmesi beklenen Fransa’nın erken genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinin (RN) öncülük ettiği aşırı sağ blok birinci konumda.

Yüzde 36 destekle birinciliği elinde bulunduran aşırı sağ bloğu, yüzde 29 destekle solcu Yeni Popüler Cephe (NFP) takip ediyor. Emmanuel Macron’un öncülük ettiği ‘Ensemble’ olarak bilinen üç partiden oluşan merkezci koalisyon ise yüzde 19.5 seçmen desteğiyle her iki bloğun da gerisinde kalıyor.

Seçimlerin birinci turuna üç gün kala yayınlanan Fransa’daki bazı yayın kuruluşları ve araştırma merkezleri için yapılan ankete göre aşırı sağcı RN AB Parlamentosu seçimlerinde aldığı yüzde 31.4 puanı büyük oranda koruyor. RN’ye Cumhuriyetçi Partiden (LR) de yüzde 4 kadar bir destek gelmesi bekleniyor. İki yıl önce yapılan genel seçimlerin birinci turuna göre RN, oylarını  yüzde 10 oranında artırmış görünüyor.

Adaylıktan çekilen Biden'a dünya liderlerinden mesajlar Adaylıktan çekilen Biden'a dünya liderlerinden mesajlar

Fransız Le Monde gazetesine göre sol blok da kendi içerisinde bir ilerleme kaydetti. İki yıl önceki seçimlerde eski sol ittifakı NUPES yüzde 26.2 oy alırken bu seçimlerde sol bloğun yüzde 29’a çıkması bekleniyor.