Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un emeklilik reformlarını parlamento onayı olmadan uygulamaya koyma yönündeki kararına karşı iki gece süren yoğun protestoların ardından "Concorde Meydanı ve çevresindeki halka açık cadde" ve Şanzelize Caddesi çevresindeki bölge yasak ilan edildi.

61 GÖSTERİCİ TUTUKLANDI

Kuzey Kore: ABD’yle savaşmak için 800 bin kişi orduya kaydoldu Kuzey Kore: ABD’yle savaşmak için 800 bin kişi orduya kaydoldu

Polis, cuma günü yasak bölgelerde binlerce kişilik kalabalığı dağıtmak için gelen polislere şişe ve havai fişek atan 61 göstericinin tutuklandığını söyledi. Polis, protestoculara göz yaşartıcı gazla karşılık verdi. Protestocuların belediye binasına girip yakmaya çalıştıkları iddiasıyla Lyon'da 36 kişi daha tutuklandı.

Halkın desteklemediği emeklilik reformu, bu hafta başlarında Senato'dan geçmiş olsa da, Macron daha sonra Fransa Anayasası'nın hükümetin çoğunluk tarafından engellenmediği yasanın kabul edilebileceğini belirten 49.3 Maddesi’ni kullanarak Ulusal Meclis'ten oylama olmaksızın geçirdi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER