Piyasanın önde gelen kripto para borsalarından olan FTX’te şirketi batıran Sam Bankman-Fried’ın onlarca büyük yatırımcıyı nasıl fonlarına para aktarmaya ikna ettiği merak konusu oldu.

FTX’in yatırımcıları arasında Wall Street’in en kurt yatırım şirketleri BlackRock, Sequoia, Paradigm, Tiger Global, SoftBank, Circle, Alan Howard, VanEck ve Temasek yer alıyordu. SBF olarak da anılan Bankman-Fried ise dağınık saçları ve şort-tişörtten oluşan ciddiyetsiz giyimiyle bu kurtları ikna etmeyi başarıyordu.

Ancak daha bir kaç hafta öncesinde ‘kriptonun dahi çocuğu’ olarak anılan SBF, şimdilerde dolandırıcılıkla suçlanıyor. Şirketinin milyarlarca dolarlık varlığını günler içinde buharlaştırmayı başaran SBF’nin tutuklanıp tutuklanmayacağı da merak ediliyor.

Bitcoin 5 ayın zirvesinde! Bitcoin 5 ayın zirvesinde!

'TİŞÖRT VE ESKİMİŞ KOŞU AYAKKABISI DETAYI'

Eski bir ABD başkanıyla veya İngiltere Başbakanı ile ortak bir panele konuşmacı olarak katıldığında bile tişört, şort ve eskimiş koşu ayakkabılarından oluşan stili ve hiç taramadığı dağınık kıvırcık saçlarıyla dikkat çeken SBF nasıl oldu da bu görünüşüyle bu konumda yer alabildi?

Esasında kimi analistlere göre işin sırrı biraz da bu tuhaf görünümle oluşan imajda yatıyor. Wall Street’in katı, ciddi ve takım elbiseli dünyasına karşı merkeziyetsiz finans dünyasının asiliğini temsil eden imajı onu kripto dünyasında popüler yapmanın bir aracı oldu.

ftx ceo2

'DÖNÜŞÜMCÜ BİR FİGÜR'

CV’si kusursuzdu. Washington’la iyi kişisel bağlantıları vardı. Özgürlükçü görüşleri katı ve rahatsız edici olarak görülebilen diğer kripto CEO’larına daha sevimli, insani bir alternatif sunuyordu.

Neredeyse herkes, SBF’nin kriptoyu ana akım haline getirebilecek benzersiz, dönüşümcü bir figür olduğu görüşünü paylaşmaya başladı ve bir noktada hepimiz bilgisayar oyunu oynayan bir CEO’ya inandık”

Polemik Haber