Gazeteci Ruşen Takva Aralık 2022’de, MHP İl Başkanı Fatih Özbek’in, Hakkâri’de bir kişiyi silahla yaralama olayına karıştığını, sonrasında ise Özbek’in akrabası olan koruması İsmail Aslan’ın teslim olduğu bilgisini içeren bir tweet paylaşımı yaptı.

Takva söz konusu tweetinde, “Hakkari MHP İl Başkanının çarşı ortasında bir kişiyi silahla vurdu iddiası sonrası kent merkezi karıştı ve esnaf kepenk kapattı. Olaydan sonra MHP İl Başkanının hem akrabası hem yakın koruması ‘ben vurdum’ diyerek teslim oldu. Soruşturma sürüyor” diye yazmıştı.

Tüm bu paylaşımları ve haberleri nedeniyle Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığı Takva hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 217/A maddesinde düzenlenen, ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasıyla iddianame düzenleyerek dava açmıştı. Takva’nın yargılandığı davanın ikinci duruşması, dün Hakkari 1. Asliye Mahkemesi’nde görüldü.

HAPİS CEZASI İSTENDİ

Artı Gerçek'te yer alan habere göre ilk duruşması 19 Temmuz’da görülen davanın ikinci duruşmasında, savcının esas hakkındaki görüşü okundu. Savcı, Takva’nın cezalandırılmasını istedi.

'YAPTIĞIM GAZETECİLİK'

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılarak savunma yapan gazeteci Takva, davada delil kabul edilen olan sosyal medya paylaşımlarının gazetecilik faaliyeti olduğunu belirtti ve beraatını istedi.

Fransa, Karabağ zaferini hazmedemedi! Erdoğan ve Türkiye'yi suçladı Fransa, Karabağ zaferini hazmedemedi! Erdoğan ve Türkiye'yi suçladı

'HALKIN HABER ALMA HAKKI OLAN GAZETECİLİK GÖREVİMİ YAPACAĞIM'

İddia makamının savlarını ve cezalandırma talebini kabul etmediğini belirten Takva, şunları söyledi:

“Her ne kadar yaptığım paylaşım üzerine sokakların karıştığı ileri sürülse de ben aslında sokakların karıştığına dair kaynaklarımdan aldığım bilgi üzerine, her gazetecinin yapması gerekeni, mesleğimin gereğini yerine getirdim, haber yaptım.

Bu iddianamede gösterdi ki yine gazetecilik yargılanmaya çalışılıyor ve yine baş rollerinde iktidarın küçük ortağı MHP’nin olduğu bir piyes sergileniyor. Zaten davanın açılacağı, siyaset üstü olması beklenen Hakkari Valiliği’nin daha sonra sağlık çalışanlarına şiddet uyguladığı gerekçesiyle görevden alınan MHP il başkanını savunan açıklamasıyla o günden belliydi. Tüm bunları gördüğümüzde, bir devletin mahkemeler eliyle nasıl ciddiyetini kaybettiğini görmüş olduk. Dolayısıyla suçlamaları kabul etmiyor, değil Hakkari’de Türkiye’nin herhangi bir kentinde yine böyle bir olay yaşansa ben yine aynı şekilde, halkın haber alma hakkı olan gazetecilik görevimi yapacağım. Suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatimi talep ediyorum."

'SİYASİ SAİKLERLE DAVA AÇILDI'

Takva’dan sonra söz alan savunma avukatı Burcu Şeber de iddia makamının hazırladığı esas hakkındaki görüşü kabul etmediklerini ifade ederek, müvekkili Takva’nın hem Türkiye’de hem de uluslararası mecradalarda basın ödülleri almış, saygın bir gazeteci olduğunu belirtti. Şeber, iddia makamının esas hakkındaki görüşünün siyasi saiklerle hazırlandığını ifade etti.

Mahkeme, Takva’nın söz konusu sosyal medya paylaşımda suçun yasal unsurlarının oluşmadığını gerekçe göstererek, beraat kararı verdi.