Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Beştepe'de Orta Vadeli Program'ı açıklamasının ardından emeklilere Cumhuriyet'in 100. yılı nedeniyle tek seferlik 3. ikramiye ödenmesi de iddialar arasında yer alıyor.

3. İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

Emekli maaşı düzenlemesinin de ekim ayında Meclis'in açılmasıyla beraber masaya gelmesi bekleniyor. İddialara göre, Cumhuriyetin 100. yıla özel bir defaya mahsus olarak emekli ikramiyesi de masanın gündem maddesi olacak.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, emekliye ara zam konuşulurken, bir de 100. yıla özel Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi ödenmesi de masaya geldi. Emekli maaşları ve ikramiye için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanlarının düzenleme için hazırlık yaptığı belirtildi.

Bilindiği üzere her yıl emekliler Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emekli ikramiyesi alıyor.  Cumhuriyetin 100. yılına özel bir kereye mahsus olmak üzere ödenecek 3. bayram ikramiyesi konusunda 5.000 lira rakamı öne çıkarken, son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceği aktarıldı. 

15,5 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi dikkate alındığında bu rakamın bütçeye maliyeti 77 milyar lirayı aştığı söylendi.

AK Partili belediyeye haciz geldi! Memurlar mal tespiti yaptı AK Partili belediyeye haciz geldi! Memurlar mal tespiti yaptı

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı ocak ve nisanda yapılan artışla beraber 3.500 liradan 7.500 lira seviyesine çekildi. Erdoğan'ın talimatını verdiği bir diğer emekli zammı düzenlemesi de taban maaşlara olacak. 

Burada üzerinde durulan bir diğer rakam ise 10 bin lira olarak dikkat çekti. Eğer ekim ayında bir düzenleme söz konusu olursa en düşük emekli maaşı 6 ay sonra yeniden belirlenmiş olacak.

EMEKLİ MAAŞI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Yardımcı Cevdet Yılmaz, memur ve emekli maaşlarına değinerek, enflasyon farkının yansımasının memur emeklilerinin maaşlarında göreceğini, diğer emeklilerle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabileceklerini vurguladı. 

Yılmaz, "Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabiliriz. Yıl sonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz" dedi.

MAAŞ ZAMMI DÜZENLEMESİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'te maaş zamlarına ilişkin, "Bundan sonra ücret düzenlemeleri hedef enflasyona göre yapılacak" ifadelerini kullandı.