AK Parti 32 ilde eriyor! Son seçim anketinde 'kaleler' düşüyor

Araştırma şirketi ORC, mayıs ayından bu yana yaptığı anketlerde, iktidar partisinin anketlerde eridiğini ortaya koydu. Son seçim anketine göre; Ankara, Samsun, Antalya, Erzurum, Aydın gibi büyükşehirler başta olmak üzere en çok oy kaybı AK Parti’de. Kaleler olarak nitelendirilen illerin de dahil olduğu toplam 32 şehirde AK Parti gerilemeye başladı.

Gündem 26.07.2022, 15:19
AK Parti 32 ilde eriyor! Son seçim anketinde 'kaleler' düşüyor

2018 Genel Seçimlerinde yaptığı isabetli tahminlerle tanınan ORC, son yaptığı anketlerle AK Parti’deki erimeyi gözler önüne serdi. AK Parti’nin “kaleleri” başta olmak üzere birçok büyükşehirde de iktidar partisinin oyları gerilemeye başladı. Oy geçişinin AK Parti ile İYİ Parti arasında olması dikkat çekiyor. Hem Mayıs hem de Haziran'da iki kez olmak üzere 32 ilde son 3 ayda yapılan 33 araştırmada büyük oy kayıpları öne çıkıyor. İşte; Gazete Duvar'ın haberinde yer verdiği ORC seçim anketine göre 32 ilde tüm partilerin oy oranları;

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'da Mayıs ayında yapılan ankette son seçimlere göre AK Parti yüzde 7,6, CHP yüzde 2,9, MHP yüzde 2,6 oy kaybı yaşıyor. Bu seçmenlerin büyük oranda tercih ettiği yeni partileri ise yüzde 9,6 ile İYİ Parti olmuş görünüyor.

Tekirdağ'ın Haziran anketine göre ise ilde Mayıs ayı anketine göre iktidar partisinin kaybı yüzde 15 ile ikiye katlanmış görünüyor. CHP ise bir ay önceye göre yüzde 5 oranında artış sağlayarak yüzde 40'ın üzerine çıkmış görünüyor. MHP'de oy kaybı bir ayda yüzde 2,6'dan yüzde 3,1'e çıkmış görünüyor. İYİ Parti'de Mayıs ayına göre yaşanan yaklaşık 2 puanlık kayıp, Millet İttifakı partileri arasındaki geçişkenliğe işaret ediyor. 

MANİSA

Manisa'da Mayıs ayı anketine göre AK Parti yüzde 7,5, MHP yüzde 4,2 oy kaybı yaşarken İYİ Parti yüzde 5,9, CHP yüzde 2,1 artış sağlamış.

ÇANAKKALE

Çanakkale Mayıs ayı anketine göre AK Parti ve MHP'de toplam kayıp yüzde 13'ü buluyor. CHP'de artış sınırlı kalırken, İYİ Parti ise yüzde 7,3 oranında yeni seçmen kazanmış.

BALIKESİR

Balıkesir'de de Çanakkale'ye benzer bir tablo var. Mayıs anketine göre Cumhur İttifakı'nın iki partisinde kayıp yüzde 13, İYİ Parti ise yüzde 9'dan fazla yeni seçmen kazanmış görünüyor.

KIRKLARELİ

Kırklareli'de AK Parti'nin 2018'e göre kaybı yüzde 6,5 olurken CHP de yüzde 4,4 oy kaybetmiş görünüyor. İldeki Mayıs anketine göre İYİ Parti ise yüzde 8,8 oranında yeni seçmen kazanmış.

AYDIN

Aydın Mayıs anketine göre CHP yüzde 2'ye yakın bir kayıp yaşasa da halen birinci parti durumunda. AK Parti ve MHP'de toplam kayıp yüzde 9'a yaklaşırken İYİ Parti yüzde 12'den fazla oranda yeni seçmen kazanmış görünüyor. Ankete göre HDP'nin de bu ilde yüzde 3'ten fazla kaybı var.

DENİZLİ

Denizli Mayıs anketine göre Cumhur İttifakı yüzde 13'e yakın oranda seçmen kaybederken CHP ve İYİ Parti bu seçmenleri kazanmış görünüyor.

ANTALYA

Antalya'da da Denizli'ye benzer bir durum var. Haziran anketine göre Cumhur İttifakı'nda kayıp yüzde 14'ü geçiyor, Millet İttifakı'nın iki büyük partisinde ise yüzde 13'e yakın yeni seçmen tercihi var.

BURDUR

Burdur Haziran anketinde AK Parti'de kayıp yüzde 10'dan fazla. MHP'nin de yüzde 7'ye yakın kaybı olduğu gösteren anket sonucuna göre CHP ve İYİ Parti'de toplam artış yüzde 14'e yakın.

ISPARTA

Isparta'da da Burdur'a benzer bir tablo var: Cumhur İttifakı partileri yüzde 18'den fazla kayıpta, İYİ Parti ve CHP yüzde 14'ten fazla yükselişte...

GİRESUN

Karadeniz illerinden Giresun'da ise Cumhur İttifakı'nın toplam kaybı yüzde 20'ye yakın. İYİ Parti ve CHP ise yüzde 15'ten fazla yeni seçmen kazanmış görünüyor.

KARABÜK

Karabük'te Haziran ayı anketine göre AK Parti ve MHP'de kayıp yüzde 18'i geçiyor. CHP ve İYİ Parti ise yüzde 15'ten fazla yükseliş var.

SAMSUN

AK Parti'nin 2018'de yüzde 52 oranında oy aldığı Samsun'da kaybı yüzde 11'i geçmiş durumda. Haziran anketine göre MHP yüzde 7,3 oy kaybederken İYİ Parti ve CHP yüzde 15'ten fazla oy artırmış.

TRABZON

Trabzon'da da Haziran anketine göre tablo Samsun'a benziyor. 2018'de yüzde 56 oy alan AK Parti yüzde 15'e yakın kayıp yaşarken MHP'de kayıp yüzde 7'ye yakın. İYİ Parti yüzde 9,5, CHP yüzde 8,1 oy oranında oy artışı sağlamış görünüyor.

ERZURUM

AK Parti'nin 2018'de yüzde 50'yi geçtiği bir diğer il olan Erzurum'da ise Haziran anketine göre Cumhur İttifakı yüzde 17'den fazla kayıpta, Millet İttifakı yüzde 17'den fazla yeni seçmen kazanmış durumda.

MERSİN

Mersin'de AK Parti ve MHP yüzde 10'a yakın oranda seçmen kaybederken İYİ Parti ve CHP yüzde 10'a yakın seçmen kazanmış görünüyor.

ADANA

Adana'da 2018'de ilk sırada yer alan AK Parti koltuğunu az farkla da olsa CHP'ye kaptırmış görünüyor. Millet İttifakı'nda yükseliş yüzde 10'u aşıyor.

KOCAELİ

AK Parti'nin yüzde 50'ye yakın oy aldığı sanayi merkezi Kocaeli'de ise bu durum değişmiş görünüyor. Haziran anketine göre AK Parti yüzde 37,6 ile yine ilk parti ancak Cumhur İttifakı yüzde 15'ten fazla kayıp yaşamış görünüyor. Millet İttifakı partileri ise aynı oranda yükselişte.

MUĞLA

Muğla Haziran anketine göre Cumhur İttifakı yüzde 12 civarında gerilerken CHP ve İYİ Parti aynı oranda artmış görünüyor.

NEVŞEHİR

Nevşehir Haziran anketine göre Millet İttifakı partilerinin yükselişi yüzde 15'in üzerinde. AK Parti yüzde 13'ü, MHP yüzde 8'i aşan oy kaybı yaşıyor.

AFYONKARAHİSAR

Afyon'da Haziran anketi Cumhur İttifakı'nda yüzde 20 gibi büyük bir kayba işaret ediyor.

BİLECİK

Bilecik'te CHP ve İYİ Parti yüzde 15'e yakın bir yükseliş sağlamış görünüyor.

ANKARA

Başkent Ankara'da Temmuz ayı anketi Millet İttifakı partilerinde yüzde 10'a ulaşan yükseliş yaşandığını gösterirken AK Parti tek başına yüzde 9 oy kaybetmiş görünüyor. MHP'de ise kayıp yüzde 6'yı geçiyor.

KAHRAMANMARAŞ

AK Parti'nin 2018'de yüzde 60 yakın oy aldığı Maraş'ta Cumhur İttifakı'nın toplam kaybı yüzde 20'yi aşmış görünüyor.

ELAZIĞ

AK Parti ve MHP'nin 2018'de toplam oyların yüzde 70'e yakınını aldığı Elazığ'da ise Temmuz ayı anketine göre bu iki partinin oy kaybı yüzde 20'ye yaklaşıyor.

HATAY

2018 seçimlerine göre AK Parti'nin birincilik sırasını kaybettiği bir diğer il ise Temmuz ayı anketine göre Hatay. Cumhur İttifakı'nın bu ilde toplam kaybı ise yüzde 15'ten fazla görünüyor.

ZONGULDAK

Madenci kenti Zonguldak'ta AK Parti'nin 2018'e göre kaybı yüzde 10'u geçiyor. Temmuz anketine göre Cumhur İttifakı'nın toplam kaybı yüzde 15'i geçerken CHP ile AK Parti arasındaki fark iki puana düşmüş görünüyor.

SİVAS

Sivas'ta Temmuz anketi sonuçlarına göre BBP oyları ile birlikte Cumhur İttifakı yüzde 60'a yakın görünüyor. Ancak Millet İttifakı partilerinde yüzde 13'ü aşan bir yükseliş var.

ESKİŞEHİR

Eskişehir Temmuz anketine göre Millet İttifakı yüzde 10'un üzerinde bir yükseliş yakalamış görünüyor.

KÜTAHYA

Kütahya'da ise AK Parti yüzde 54'ü geçtiği 2018'e göre yüzde 13'ün üzerinde bir kayıp yaşıyor. MHP'nin kaybettiği yüzde 8 seçmenle birlikte Cumhur İttifakı'nın toplam kaybı yüzde 25'e yaklaşıyor.

Yorumlar (0)
24
açık