AK Parti'nin kalesinde vatandaş isyan etti!

AK Parti’nin kalesi olarak bilinen Konya’da, TMO tarafından KDV indirimiyle fiyatı 92,5 liraya düşen 5 litrelik yağ ve pirinçten alabilmek için vatandaşlar soğuk havaya rağmen uzun kuyruk oluşturdu.

Gündem 16.02.2022, 11:13 16.02.2022, 11:34
AK Parti'nin kalesinde vatandaş isyan etti!

Başta elektrik, doğalgaz ve gıda ürünleri fiyatlarına gelen zamların ardından alım gücü düşen vatandaş ay sonunu nasıl getireceğinin hesabını yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV oranının yüzde 1'e düşürüleceği açıklaması gelmişti.

YAĞ KUYRUKLARI OLUŞTU

Pazartesi gününden itibaren gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 1'i düşürülmesinin ardından Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 99 liraya satılan 5 litrelik ayçiçeğinin fiyatı 92,5 liraya düştü.

AK Parti'nin en çok oy aldığı şehirlerin başında gelen Konya'da da vatandaşlar TMO tarafından piyasadan daha ucuza satılan yağ ve pirinçten satın alabilmek için soğuk havaya aldırış etmeden uzun kuyruklar oluşturdu.

'HALK UZAYA ÇIKIYOR, BİR DE BURAYA BAK'

Sözcü'nün haberine göre, mikrofon uzatılan ve çoğunluğunun kadın ve yaşlılardan oluştuğu vatandaşlar, hayat pahalılığından şikayet etti.

Halkın içerisinde bulunduğu durumu Erzurum şivesi ve esprileri bilinen 'Teyo Emmi' lakaplı Cumhur Seval'e gönderme yaparak anlatan bir vatandaş, “Halk uzaya çıkıyor. Görüyorsunuz burayı, IMF'ye borç para verdik. IMF bizden borç para istedi ama halkın durumu da bu. Teyo Emmi dinlesin görsün” ifadelerini kullanırken, kuyrukta bekleyen bir kadın ise, “Ne varsa alıp çıkacağız. 5-6 dakikadır bekliyoruz. Yarım saat sonra bize sıra gelir. Yarım saat için de değer. Zamları protesto ediyoruz. Marketler yağı 140 liraya satarken kazanmıyor da buralar kazanıyorsa biz de neresi hesaplıysa oradan alacağız. Nerede indirim varsa oraya gideceğiz” diye konuştu.

'BÜTÇEMİZ YOK, NE YAPALIM'

Ucuzluk haberini duyduğunu ve ilk kez TMO'ya geldiğini söyleyen emekli bir vatandaş ise, “Toprak ofislerinde bakliyatları biraz daha uygun sattıklarını öğrendik, o yüzden buraya geldik. Eğer söylenen doğruysa burası piyasaya göre yüzde 30-40 daha ucuzmuş. Piyasada 5 litrelik 130-140 lira, burada aynı yağ 92,5 lira olarak duydum” derken, bir başka vatandaş ise, “Ne yapalım bütçemiz yok. Geçim sorunları yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

YAŞLI KADIN İSYAN ETTİ...

Sırada bekleyen yaşlı bir kadın ise marketlerde ürünlerin gramajıyla oynandığını iddia ederek, “Tayyip Baba ne görsün buna? Diyor adam; fakire fukaraya destek olalım, şöyle böyle. Hiçbiri duymuyor hiç!” dedi.


 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu