AK Parti yeni bir 'açılım' hazırlığında

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, AK Parti'nin Kürt halkının oyunu almak için yeni bir "açılım" yapmak üzere hazırladığı taslağı kaleme aldı.

Gündem 08.06.2022, 10:23
AK Parti yeni bir 'açılım' hazırlığında

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, AK Parti'nin gerileyen oyları karşısında Kürt seçmenlere yönelik yeni bir "açılım" hazırlığında olduğunu aktardı. 

Bugünkü "Yeni bir açılım mı?" başlıklı yazısında "Bugünkü tabloda AKP, MHP oylarının toplamı Meclis çoğunluğunu sağlamaya yetmiyor" diyen Balbay, "Yüzde 15 kararsız, yüzde 10 HDP oyunun dışındaki dağılımda ortaya şu çıkıyor: Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın ya oylarını yüzde 15 daha artırması ya da HDP’yi yanına çekmesi gerekiyor. Şu aşamada cumhurbaşkanı adayı öncelikli tartışılsa da Saray’ın aklı fikri Kürt kökenli yurttaşların oyunu blok olarak almakta" yorumunda bulundu.

"Özellikle İstanbul’da yenilenen seçim gösterdi ki büyük kentlerdeki oylar kimse için çantada keklik değil" diyen Balbay, yazısına şöyle devam etti:

"Saray bu tabloya bakıp şöyle bir siyaset taslağı hazırlamış görünüyor:

1- MHP’yi ürkütmeyecek yeni bir açılım planlamak.

2- Bunun için yeni dernek ve benzeri örgütlenmelere gitmek. Açılım söylemlerini onların dillendirmesini sağlamak.

3- Kürt kökenli din adamlarını devreye sokmak.

4- Bu iklimi HDP’nin hareket sahasını daraltacak şekilde oluşturmak.

5- İmralı’nın bu açılıma olumlu baktığı izlenimini yaymak.

Yeniden altını çizelim her seçeneğin gündemde olduğu, hiçbirinin mutlak olmadığı bir döneme girdik. İktidar, ekonominin konuşulmaması için her şeyi yaparken blok olarak yanına çekebileceği seçmen kitleleri arıyor. İlk gözünü diktiği yer de HDP’ye oy veren kesim."

Yorumlar (1)
Sinan 3 hafta önce
HDP seçmeni de gerizekalı da hemen çocuk gibi kansın ... HDP seçmeni çok politik ve analizi iyi yapan nokta atışı dediğimiz tabirle siyaseti güzel okuyabilen bir seçmen kitlesidir. HDP seçmeni sorgulayabilen ,herzaman elestiren ve yeri geldiğinde kendi seçtiği vekillerini eleştirip ayar veren bir secmendir . HDP seçmeninde biat kültürü yoktur . O yüzden HDP seçmenini kandırmak zordur. Geçmişte yaşanmış örnek deneyimler ortada tüm partiler yaptığı hesaplamalarda hataya düşüyorlar .anket şirketleri de aynı hataya ortak oluyorlar . Seçimlerde eğer adil bir seçim olsa HDP oyları %20 -%25 bandındadir .
23
açık