AK Partili belediyelerin heykelle imtihanı: Bunlar da 'taklacı'

AK Parti belediyelerinin heykel yapma merakı yüzünden milyonlarca lira para harcanıyor. Ancak yapılan heykellerin figürleri yansıtmada yetersiz kalması ise ayrı bir sorun. Bunlara bir yenisi de AK Partili Şanlıurfa Belediyesi'nin güvercin heykelini söküp yerine at heykelini yapması eklendi. Heykel sosyal medyada gündem olurken bazı kullanıcılar, "At mı, eşek mi, katır mı?" tartışmasına girdi. Bunun üzerine belediye tartışmanın ardından atı da sökerek yeniden güvercin heykeli yaptı.

Gündem 18.05.2022, 15:07 18.05.2022, 11:16
AK Partili belediyelerin heykelle imtihanı: Bunlar da 'taklacı'

Şanlıurfa'nın AK Partili Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz mart ayında 6 milyon 40 bin lira bedelle aydınlatma direklerinde kullanılmak üzere dekoratif aydınlatma asma-germe ve direk motifi ve at heykeli yapılması ihalesi düzenledi.

İhale kapsamında Şehitlik Meydanı'nda bulunan güvercin heykeli sökülerek yerine at heykeli yapıldı. Halen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili olan Ahmet Eşref Fakıbaba'nın belediye başkanlığı döneminde yapılan güvercin heykelinin sökülmesi, CHP Haliliye İlçe Başkanı Avukat İbrahim Halil Alagöz'ün de aralarında bulunduğu birçok kişi tarafından, “'Güvercinlerin kime ne zararı vardı? Birilerine peşkeş çekmek için mi bu ihaleyi düzenlediniz?” şeklinde tepkiyle karşılandı.

AT MI, KATIR MI, EŞEK Mİ TARTIŞMASIYLA HEYKEL SÖKÜLDÜ

Güvercin heykelinin yerine yapılan at heykeli ise bazı kişiler tarafından katıra, bazıları tarafından da eşeğe benzetilip eleştiri yağmuruna tutulunca belediye tarafından bir gece yarısı apar topar söküldü. Bir süre boş olarak kalan yere ise önceki gün yeniden güvercin heykelleri monte edildi.

Şehitlik Kavşağı'nın yeniden güvercin heykelli durumuna dönmesi vatandaşlar tarafından, “Madem yeniden güvercinler gelecekti, niye uçurdunuz?” şeklinde tepki ve şaşkınlıkla karşılandı.

BU GÜVERCİNLER TAKLACI MI?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin 6 milyon lira ihale bedelle ihalenin büyük parçası olan at heykelinden vazgeçip, söktüğü güvercinlerin yerine yenisini yaptırmasına sosyal medyadan da eleştiri yağdı.

Kentte tanesi 10 bin lira ile 70 bin lira arasında satılan ve son derece kıymetli olan ‘Taklacı Güvercin' göndermesi yaparak belediyenin ‘Sök-yap' icraatını eleştiren bir sosyal medya kullanıcısı, “Milyonlar böyle heba oluyor. Ak Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ‘Eşeğe benzemiş’ diye at heykelini sökmüştü. Kuşlar tekrar yerinde, eskileri değil. Bunlar da yeni yapılmış sanırım. Kuşlar taklacı mı?” şeklinde eleştirdi.

Aynı kullanıcı Yılmaz Erdoğan'ın ünlü  Vizontele filmindeki güvercinlere yem verme sahnesinde yer alan, “Bundan böyle takla atmayana yem yok” repliğinin görüntülerine de paylaşımında yer verdi.

TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ

Belediyenin 6 milyon 40 bin lira bedelli ihalesinin önemli bir bölümünü oluşturan at ve güvercin heykeliyle ilgili başa dönmesini eleştiren bir vatandaş ise, “Bizler faturalarımız az gelsin diye ütü yapmayalım, gece lambasında oturalım. Kışın battaniye ile oturalım. Gıda ve temizlik ürünlerini minimuma indirelim. Tok acın halinden anlamaz. Hayat bazılarına nasıl cömert davranmış. Yazık, gerçekten yazık” mesajıyla tepkisini dile getirdi.

Yorumlar (0)
26
açık