Ali Babacan'dan iktidara 'Sedat Peker' tepkisi: 90'lara safra rahmet okutuyorsunuz

DEVA Partisi lideri Ali Babacan parti genel merkezinde gündeme dair açıklamalarda bulunurken Sedat Peker videolarındaki iddiaların ardından iktidara yüklendi. Savcıların soruşturma başlatılmamasını eleştiren Babacan, "Daha evvel 'Ülkemizi 90'ların karanlığına son sürat götürüyorsunuz' demiştim. Siz bugün 90'lara safra rahmet okutuyorsunuz" dedi.

Gündem 25.05.2021, 14:30 25.05.2021, 14:33
Ali Babacan'dan iktidara 'Sedat Peker' tepkisi: 90'lara safra rahmet okutuyorsunuz

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genelinde açıklamayla gündemi değerlendirdi.

Babacan şu ifadeleri kullandı:

'SAYIN ERDOĞAN, DERHAL MİLLETİN KARŞISINA ÇIKIN VE HESAP VERİN'

“Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Onun hakkında tek yetkili olmayı çok istediniz. Bu, tek 'hesap verme' makamında olmaktır. Ortaya "bu vahim tablonun tek bir nihai sorumlusu vardır, o da sizsiniz! Derhal sizi o makama getiren milletin karşısına çıkın ve hesap verin. Çıkın görüşünüzü, görüşünüzü ortaya koyun. Ya atadığınız bakanınıza, görev verdiğiniz parti yöneticilerinize sahip çıkın ya da bu insanları yargının işini rahat yapmasını sağlayın. ”

'YARGIYI BASKI ALTINA UTANMADAN' YARGI GEREĞİNİ YAPSIN 'DİYORLAR'

“Bu suç örgütlerinin oyun dünyasına çeviren, onlara her türlü ülkeyi tanıyıp ülkeyi korku egemenliğine hapseden yöneticileri hak etmiyoruz. Hukuku hiçe sayıp, tüm yargı mekanizmasını baskı altına aldıktan sonra alıp da utanmadan, sıkılmadan, yüzü dahi kızarmadan 'yargı gereğini yapsın' diyerek adeta darı dalga geçen zihniyeti hak etmiyoruz. "

'90'LARA SAFRA RAHMET OKUTUYORSUNUZ'

“Evde, sokakta, onun köşe başında bu vahim iddialar konuşuluyor fakat onun öteleme yapma gereği duyan Cumhurbaşkanı tek bir kelime dahi etmiyor. Tek bir savcı dahi soruşturma başlatmıyor. Daha evvel 'Ülkemizi 90'ların karanlığına son sürat götürüyorsunuz' demiştim. Siz bugün 90'lara safra rahmet okutuyorsunuz. ”

'SUÇ ÖRGÜTLERİYLE AYNI ÇUVALA GİRENLERİN YÖNETTİĞİ BİR ÜLKE OLMAYI HAK ETMİYORUZ'

"Hukukun demek olduğunu ve bunun sonuçlarını hesap hesap edemeyen ferasetsiz insanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz. Suç örgütleriyle aynı çuvala girmiş olanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz. Suç örgütlerinden, mafyadan medet uman ve toplumu baskı altına almak için bu hukuk dışı yapılara ahlaki, adaletten nasibini almamış insanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz. "

'DEVLETİN BEKASI SÖYLEMİNE SIĞINARAK AKLIMIZLA ALAY EDİYORLAR'

“Yazılı bir demokraside sadece bir tanesi bile hükümetleri sallamaya yetecek kadar vahim olan iddialar önüne geçmek saçılıyor. Fakat ülkeyi yönetenler ya sessiz kalmayı tercih ediyorlar ya da her zamanki gibi birtakım ezberlere sığınıp konuyu sulandırmaya çalışıyorlar. Devlet vakarıyla iddialara cevap vermek yerine, devletin bekası insanların aklıyla arkasına sığınarak alay ediyorlar. Her başları sıkıştığında 'dış mihraklar' masalı anlatmanın kâr etmediğini göremeyecek kadar da milletten kopmuş durumdalar. "

'HUKUKUN KATLEDİLDİĞİ İŞLEM YAPILIRLAR KURDUKLARI ÇARPIK DÜZENİN ESİRİ OLURLAR'

Sorun, hukuk devletinin katledilmiş olmasıdır. Sivil toplumun, özgür basının ve ifade özgürlüğünün yok olmasıdır. Tarafsız ve bağımsız yargının ortadan kaldırılmış olması. Adaletin, kurum ve kuruluşların insanlarla doldurulduğu, bir grup insanın hukukun gördüğü bir yerde mafya da olur suç örgütleri de cirit atar. Öyle bir an gelir ki, yönetenlerin de Bunları engellemeye gücü yetmez. Tek kelime edemezler, yorum dahi yapamazlar. Çünkü kurdukları bu çarpık düzenin gün gelir esiri olurlar. "

'HAKİKAT ÖRGÜTÜ LİDERİNİN AĞZINDA DEĞİL, YÜREKLİ BİR CUMHURİYET SAVCISININ KALEMİNDE ARANMALI'

“Vicdan sahibi, ülkesini yedi ona yurttaşımızı ülkesine sahip çıkmaya çağırıyorum. Tüm hukuk ve yargı temsilcilerini ülkemize hep birlikte sahip çıkmak için göreve çağırıyorum. Savcılarımızı göreve çağırıyorum! Bu ülke hakikatleri, bir organize örgütü liderinin ağzından çıkan sözlerde değil, yürekli bir cumhuriyet savcısının kaleminden "iddianamede aramalı."

'MECLİS'TE DERHAL BİR SORUŞTURMA KOMİSYONU KURULMALIDIR'

“Sayın milletvekillerine ve Meclis'te grubu bulunan tüm siyasi partilere sesleniyorum. Derhal bir soruşturma komisyonu kurmak ve bu korkunç iddiaların açığa kavuşması için çalışmalara basın. Halk iradesinin temsilcisi olmak, milletin emanetine sahip çıkmak bunu takiben. "  

'BUNLAR YENİDEN DOĞUŞ ÖNCESİ SANCILAR, YARINLAR KORKAKLARIN DEĞİL'

“Bu büyük millet, bu iktidarın işkencesine biraz daha sabredecek ama ilk seçimde milletimiz gereken cevabı yapılacak ve bu iktidarı tarihin çöplüğüne atılacaktır. Daha iyi günler göreceğiz. Yarınlar korkaklara ait değildir. Tüm yaptıkları rezilliklere, iftiralarına, çetelerine rağmen bu yoldan vazgeçmeyeceğiz. ”

'İKTİDAR ORTAĞININ ARKA BAHÇESİ ÇETELERİN TEHDİTLERİ BİZİ YOLUMUZDAN DÖNDÜRMEYECEK'

“Varsın, iktidar ortağının arka bahçesi olan suç örgütlerinin, çetelerin sözcüleri bizi tehdit etsin… Biz; tüm tehditlere rağmen, yolumuzdan asla dönmeyeceğiz. Enseyi karartmaya gerek yok. DEVA bir harekettir. DEVA, popülizm yapmaz. Bu büyük değişime önderlik edecek hareketimizi biliyoruz. Daha büyük bir şeye inanıyoruz, darıya düşüyoruz. Siz de inanmak zorundasınız. DEVA Partisi ve tertemiz kadroları bu ülkenin pisliklerini temizleyecek. "

Yorumlar (0)
28
açık