Davutoğlu’ndan ‘milletvekili pazarlığı’ iddialara yanıt

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ve Akşener ile yaptığı görüşme için 'pazarlığa tutuştular' iddialarına ilişkin "Esas hedef ilkeler temelinde işlevsel bir ittifak arayışı. Bu söylentilere kulak asılmamalı" dedi.

Gündem 08.02.2022, 13:20
Davutoğlu’ndan ‘milletvekili pazarlığı’ iddialara yanıt

Muhalefetin "güçlendirilmiş parlamenter sistem"e geçiş çalışmaları son sürat devam ediyor.

Altı parti genel başkanının 12 Şubat’ta son halini vereceği düzenlemeye ilişkin konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 'pazarlığa tutuştular' iddialarına yanıt verdi. Davutoğlu, “Öne sürüldüğü gibi ‘milletvekili paylaşımı’ veya ‘cumhurbaşkanlığı adaylığı’ gibi konular ima yoluyla bile gündeme gelmedi" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Esas hedef ilkeler temelinde işlevsel bir ittifak arayışı. Bu söylentilere kulak asılmamalı” vurgusu yaptı. Gelecek Partisi lideri, geçiş sürecinin planlanması için güçlendirilmiş bir ittifak mekanizmasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

'GELECEĞİN İNŞASINA OMUZ VERMELERİ GEREKİYOR'

Karar gazetesinin haberine göre, Davutoğlu, altı muhalefet partisi arasında sürdürülen ve kamuoyuna ilan aşamasına gelen "parlamenter sisteme geçiş" konulu çalışmaların daha da ileriye taşınarak ortak siyasetin yapılandırılması ve seçim sonrasında atılacak adımların belirlenmesi için somut bir zemin inşa edilmesinin gerekli olduğunu açıkladı.

Davutoğlu, şimdiden seçim sonrasının geçiş süreci aşamasını planlamak için güçlendirilmiş bir ittifak mekanizmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek “Türkiye’de partili sistemin ortaya çıktığı günden bu yana ne kadar siyasi damar varsa hepsinin bir masada buluşarak geleceğin inşasına omuz vermeleri gerekiyor” dedi.

Yorumlar (0)
18
açık