Ehliyet değişikliği yapmayanlara ceza geliyor!

Eski ehliyet sahiplerine son dakika gelişmesi yaşandı. Eski ehliyet kullananların 2022 yılı içerisinde yeni ehliyetlere geçmesi gerekiyor.

Gündem 26.01.2022, 14:21
Ehliyet değişikliği yapmayanlara ceza geliyor!

Eski ehliyete sahip vatandaşlara 2022 yılı içerisinde yeni ehliyete geçme uyarısı verildi. Ehliyet yenileme işlemininin tarihi geçirildiği takdirde idari para cezası verilecek.

İçişleri Bakanlığı 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022'ye kadar uzatmıştı. Eski ehliyete sahip vatandaşlar 2022 yılı içerisinde yeni ehliyetlere geçmediği takdirde idari para cezası kesilecek.

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden internet sitesi veya telefon ile alınıyor. Ancak ehliyet yenileme işlemi için bazı belge ve evrakların önceden hazırlanarak randevu saatinde götürülmesi gerekiyor. Ehliyet ücretinin de randevu zamanından önce yatırılması şartı var.Ehliyet yenilme ücreti her yıl değişiklik gösteriyor.

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınıyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor.

EHLİYET YENİLEME SON TARİH NE ZAMAN?

Ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31.12.2022'dir. Belirtilen tarihe kadar eski ehliyet kullanılabilir.

2022 EHLİYET YENİLEME EVRAKLARI NELERDİR?

Kimlik Belgesi

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.)

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu