Erdoğan: 2040 Vizyon Belgesi'ni uygulamaya alacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk Konseyi üyesi ülkelerin liderleri, Türk Konseyi 8. Zirvesi’nin düzenleneceği Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na gitti. Çeşitli açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Bugün Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi'ni uygulamaya alacağız" dedi.

Gündem 12.11.2021, 15:34 12.11.2021, 15:40
Erdoğan: 2040 Vizyon Belgesi'ni uygulamaya alacağız

Türk Konseyi 8. Zirvesi’nin düzenleneceği Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na tekneyle giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev de eşlik etti.

Türk Konseyi 8. Zirvesi'nde açıklamalarda bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

  • Siyasi ve toplumsal dayanışmamız gibi ticaret konusunda da dayanışmamızı güçlendirmeliyiz. Gümrük mevzuat ve uygulamalarımızı uyumlaştırmalıyız, geçiş ücretlerimizi rekabetçi bir seviyeye çıkarmalıyız.
  • Teşkilat olarak, ortak politikalar geliştirmeli ve dijital dönüşüme liderlik etmeliyiz.
  • Bugün Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi'ni uygulamaya alacağız.
  • Paris İklim Anlaşmasını yürürlüğe koyarak iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum noktasında yeni bir dönemin kapılarını açtık.
  • Türkiye'nin 'Aksalal'ı olarak Binali Yıldırım'ı atadık.

Yorumlar (0)
12
açık