''İş-aş''ı es geçen Bakan ''Türkiye''de yoksulluk sorun olmaktan kalktı'' dedi

Bakan Selçuk: Türkiye''de yoksulluk sorun olmaktan kalktı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz gün Samsun''da eline ''iş-aş'' yazarak intihar eden vatandaş hakkındaki soruları yanıtsız bırakırken ''Türkiye’de yoksulluğun sorun olmaktan kalktığı''nı savundu.

Gündem 12.12.2020, 08:21 12.12.2020, 08:21
''İş-aş''ı es geçen Bakan ''Türkiye''de yoksulluk sorun olmaktan kalktı'' dedi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurul'da yapılan bütçe görüşmelerinda özellikle corona virüsü ile birlikte var olan sorunların artması; milyonlarca kişinin açlık sınırında yaşaması ve artan intiharlar gündeme geldi.

''YOKSULLUK, SORUN OLMAKTAN KALKTI''

Koronavirüs salgınıyla birlikte var olan ekonomik kriz adeta buhrana dönüşürken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Samsun’da bir eline “iş” diğer eline de “aş” yazarak intihar eden yurttaşa ilişkin muhalefetin sorularını görmezden geldi. Muhalefetin yurttaşların intiharlarını gündeme getirmesine karşın, Bakan Selçuk, “Türkiye’de yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk sorun olmaktan kalktı” görüşünü savundu.

SORULAR CEVAPSIZ KALDI

 

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, aşırı yoksulluk ve yoksulluk sorunlarının geride kaldığını, artık refahı paylaşma aşamasına geçtiklerini savundu. Samsun’da önceki gün bir eline iş, bir eline de aş yazarak kendisini asan yurttaş hakkındaki soruları yanıtlamayan Selçuk, bunun yerine, “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı. Biz daha ziyade refahı paylaşmayı ve bu süreçteki acil durumlarda vatandaşlarımızın yanında olmayı hedefleyen bir sosyal yardımı önemsiyoruz” görüşünü dile getirdi.

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Görüşmelerde, İşsizlik Sigortası Fonu’nun işçilerden daha çok işverenin kullanması da tartışmaya neden oldu. Bakan Selçuk, bu fonun işçilere ait olmadığını ve sadece onlar tarafından kullanılamayacağını belirterek “Yüzde 66’sı doğrudan çalışanlara, yüzde 26’sı istihdamı korumak amacıyla teşviklere, yüzde 8’i de yine istihdam bağlantılı programlara gitmekte” dedi. 

Yorumlar (0)
18
açık