Türkiye pandemiyi yönetmede sınıfta kaldı

Almanya merkezli Kiel Dünya Ekonomi Enstitüsü yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye'yi de kapsayan 11 "popülist hükümetin" 2020'de koronavirüsü yönetemediğini ve bu nedenle bu ülkelerde ölüm oranının diğer ülkelere göre daha yüksek olduğunu saptadı.

Gündem 28.01.2022, 11:32 28.01.2022, 11:54
Türkiye pandemiyi yönetmede sınıfta kaldı

Almanya’da 1900’lerin başında kurulan ve dünyanın en etkili 50 düşünce kuruluşu arasında gösterilen Kiel Dünya Ekonomi Enstitüsü, hükümetlerin koronavirüsü salgınına karşı nasıl hareket ettiğiyle ilgili detaylı bir rapor ve analiz hazırladı.

Sözcü'nün haberine göre; Raporda, 11 ülkeyi "popülist" olarak adlandıran kurum, ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Türkiye, Hindistan, Çekya gibi ülkeleri yöneten hükümetlerin salgınla mücadele kapsamında yetersiz kaldığını ve pandemiyi iyi yönetemediklerini aktardı.

'TEPKİ ÇEKMESİ MUHTEMEL YASAKLARI UYGULAMADILAR'

Bu ülkelerde koronavirüsü salgınına bağlı nedenlerle ölüm oranının diğer ülkelere göre iki kattan daha fazla olduğu belirtilirken, bu hükümetlerin “tepki çekmesi muhtemel” yasakları uygulamadıkları kaydedildi.

Bu adımlar nedeniyle gereksiz yere insanların öldüğü belirtilirken araştırmayı yürüten uzmanlardan Michael Bayerlein, Google verilerine göre bu ülkelerde insanların 2020’de sokağa çıkma oranları daha yüksekken, bu ülkelerde aşırı ölüm oranının yüzde 18 olduğu ancak sıkı yasakların uygulandığı ülkelerde ise aşırı ölüm oranının yüzde 8 olduğu belirtildi.

Araştırmada, ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Polonya, Slovakya, Çekya, Macaristan, Hindistan, Meksika, İsrail ve Türkiye’den verilerin kullanıldığı aktarıldı.

Araştırmada bu ülkelerde salgını ve bilimsel bulguları hor görme alışkanlığının da mevcut olduğu belirtilirken, bu sebeple bu ülkelerde yaşayanların da salgını ve yasakları ciddiye almadığı ifade edildi.

İsveç, Norveç, Hollanda ve Birleşik Krallık’ta görevli bilim insanları verileri inceledikten sonra ölüm oranlarının en çok ABD, Brezilya, Hindistan ve Birleşik Krallık’ta kayıtlara geçtiğini aktardı.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu