Gazeteci Tolga Şardan, MİT tarafından yargı dünyasıyla ilgili hazırlanan bir raporun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduğunu iddia etti.

İddiaya göre Erdoğan, kendisine aktarılan bilgilerden sonra İstanbul'da görevli üst düzey bir yargı mensubuna çok sinirlenmiş ve 'hayal kırıklığı' yaşadığını söylemiş.

T24 yazarı Tolga Şardan'ın iddiasına göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), yargı mensupları hakkında sık sık yeni iddiaların ileri sürülmesi üzerine bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu.

Seçil Erzan'a 550 bin dolar veren zabıta amiri görevden alındı Seçil Erzan'a 550 bin dolar veren zabıta amiri görevden alındı

Şardan, raporda iki önemli bölümün bulunduğunu, bunlardan ilkinin son 5-6 yıldır büyük kentlerdeki adliyelerdeki skandal kararlar, işlemler ve uygulamalar hakkında olduğunu ileri sürdü.

"Dosyaların içeriği, dosyalar üzerinde karar veren yargı mensupları ve dosyaları takip edip sonuçlanmasını sağlayan dosya takipçilerinden oluşan bağlantılar tespit edildi. Para karşılığında verilen erişimin engellenmesi kararlarının yanı sıra, soru işaretlerine neden olan ilginç tahliye ve tutuklama kararlarına imza atan yargı mensupları belirlendi. Hatta söz konusu isimlere raporda yer verildiği kaynaklarca ifade ediliyor" bilgisini veren Şardan, şunları yazdı:

"MİT YÖNETİCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ"

"Raporun verilmesinin ardından Erdoğan'ın bazı MİT üst düzey yöneticileriyle bire bir görüşerek kendilerinden daha detaylı bilgi aldığı ifade ediliyor. Erdoğan'la görüşen MİT üst yöneticileri arasında Başkan İbrahim Kalın'ın dışında özellikle 'bölge başkanı' konumunda isimlerin bulunduğunu söyleyebilirim.

Hatta Erdoğan'ın kendisine iletilen bilgiler kapsamında İstanbul'da görevli üst düzey bir yargı mensubu ile ilgili aktarılan veriler sonrasında 'hayal kırıklığı' yaşadığını ifade ettiği ve söz konusu yargı mensubuna çok sinirlendiği belirtiliyor.

Ülkedeki yargı sistemi sağlanması için adliyeler ve emniyette adımların atılması gerektiği Erdoğan'a aktarılan diğer bilgilerden..."