ABD’de bir mahkeme, Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin öldürülmesindeki rolüyle ilgili üç suçlamayı kabul eden kişiyi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Müebbet cezasına çarptırılan Rodolphe Jaar, ABD’nin Florida eyaletinden araç ve ateşli silah alınmasına yardım etmekle suçlanan iş insanları ile Moise'yi öldürmekle suçlanan eski Kolombiyalı askerlerin de yer aldığı davanın 11 sanığından biriydi.

Ülkeyi krize sürükleyen 2021 yılındaki suikaste ilişkin Jaar, Moise'i kaçırmak için personel ve para sağladığını itiraf ederken, mahkemeden yapılan açıklamada, paranın bir kısmının silah satın almak ve başkanın güvenlik bilgilerini alırken rüşvet ödemek için kullanıldığı belirtildi.

New York'ta su baskınları sonrası OHAL ilan edildi New York'ta su baskınları sonrası OHAL ilan edildi

TÜM SANIKLARLA GÖRÜŞTÜ

Mahkeme belgelerine göre Jaar, eski Haitili Senatör Joseph Joel John, Haitili-Amerikalı Joseph Vincent, Kolombiyalı eski ordu subayı German Rivera ve Miami merkezli bir özel güvenlik firmasının Venezuelalı sahibi Antonio Intriago da dahil olmak üzere diğer sanıklarla da görüştü.

ABD Adalet Bakanlığı'nın geçen yıl tutuklanmasının ardından yaptığı açıklamaya göre Jaar, davaya karışan bir grup Kolombiyalının Haitili yetkililerden saklanmasına yardım etmekle de suçlanıyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER