Japonya’da 14 Temmuz 2023 tarihinde Kimitachi wa dô ikiru ka adıyla vizyona giren The Boy and the Heron, dünyanın diğer bölgelerinde de beyaz perdeyle buluşmak için geri sayıma başladı.

Miyazaki'nin Studio Ghibli imzasını taşıyan yeni filmine ait bilgiler, filmin Japonya gösteriminden önce kamuoyuyla paylaşılmamıştı. Küresel vizyon tarihi yaklaştıkça filmden görseller ve detaylar gelmeye başladı.

MİYAZAKİ'NİN YENİ FİLMİNDEN İLK FRAGMAN

Adını Genzaburo Yoshino'nun 1937 tarihli romanından alan ancak hikayesi Miyazaki tarafından kaleme alınan orijinal metin, İkinci Dünya Savaşı sırasında annesini Japonya'da bir yangında kaybeden Mahito adında genç bir çocuğun yaşadıklarına odaklanıyor. Yönetmenin kendine has üslubuyla çektiği son filminde de, yine kendisinin imzası haline gelen sinematografik takıntıları, tuhaflıkları ve tematik kaygıları görmek mümkün.

Kanun Hükmü belgeseli Altın Portakal'dan ikinci kez çıkartıldı Kanun Hükmü belgeseli Altın Portakal'dan ikinci kez çıkartıldı

Miyazaki'nin daha önce de, vefat eden Japon yönetmen Isao Takahata ile birlikte kurduğu animasyon stüdyosu Studio Ghibli'nin ürünü olan üç filmi; Princess Mononoke, Spirited Away ve Howl's Moving Castle, yönetmenin ülkesi Japonya'da en çok hasılat yapan 10 film arasında yer almıştı.

Hayao Miyazaki, Japonya'da ve dünya genelinde uzun yıllardır hem animasyon hem de canlı aksiyon film yapımcılarına nesiller boyu ilham verdi.

2001 yapımı Spirited Away filmi, Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Altın Ayı ve 75. Akademi Ödülleri'nde En İyi Animasyon Filmi ödülünü kazandı. Miyazaki'nin kendisine 2014 yılında Akademi Onur Ödülü verildi.

Kaynak: Artı Gerçek